BMW M2 за първи път получава задвижване на четирите колела и ускорява до 100 км/ч за 3,7 секунди
BMW M за първи път добавя задвижването M xDrive към гамата на M2. Компактното M купе запазва редовия шестцилиндров мотор с 353 kW, разполага с 600 Nm въртящ момент и спринтира от 0 до 100 км/ч за 3,7 секунди, докато ръчната скоростна кутия остава запазена за версията със задно предаване.
За първи път BMW M2 ще се предлага с двойно предаване M xDrive. За този модел това е сериозна промяна. Досега M2 беше най-чистият израз на класическата философия на BMW M: компактно купе, редови шестцилиндров двигател, задно предаване и възможност за ръчна трансмисия. Новото M2 xDrive не заменя тази формула. То добавя към нея по-бърз и по-използваем автомобил за всички сезони.
Техническата основа остава позната. 3,0-литровият турбо редови шестак развива 353 kW и 600 Nm, а тягата се предава към колелата чрез 8-степенна автоматична трансмисия M Steptronic. Ръчната скоростна кутия остава за M2 със задно предаване, където въртящият момент е ограничен до 550 Nm, а ускорението от 0 до 100 км/ч отнема 4,2 секунди. Автоматичната версия със задно предаване също получава 600 Nm и достига 100 км/ч за 4,0 секунди.
Тук двойното предаване не е предпазна мрежа, а инструмент за скорост.
M xDrive работи с ясно изразено предпочитание към задната ос. При нормални условия системата изпраща тягата към задните колела и включва предния мост едва когато задните вече не могат да предадат целия въртящ момент към настилката. Active M Differential и настроеният от M тракшън контрол разпределят тягата между задните колела така, че да запазят познатата готовност на M2 да завива с газ. От менюто M Setup водачът може да избере и режим 2WD, който изключва предния мост и деактивира системата за стабилност.
Резултатът личи в цифрите. BMW M2 xDrive ускорява от 0 до 100 км/ч за 3,7 секунди, от 0 до 200 км/ч за 12,8 секунди, а от 80 до 120 км/ч за 3,7 секунди. Електронният ограничител фиксира максималната скорост на 250 км/ч, а с пакета M Driver’s Package тя нараства до 285 км/ч.
Най-интересната новост при двигателя не е самото задвижване на четирите колела, а BMW M Ignite. Това е запалителна система с предварителна горивна камера, която BMW ще въведе при редовите шестцилиндрови M двигатели от средата на тази година. Решението идва директно от моторните спортове и според BMW намалява разхода на гориво при високо натоварване, като едновременно с това помага за покриване на изискванията на EU7.
За Европа това е важно. Официалният разход по WLTP на M2 xDrive е 10,4 до 10,3 l/100 km, а емисиите CO2 са 235 до 233 г/км, което все пак го поставя в клас G. От данъчна гледна точка това не е лесен автомобил, но при каране на писта и дълги отсечки по Autobahn по-ниският разход при високо натоварване може да донесе реално предимство, по-дълги серии със същия резервоар и по-малко топлинно натоварване.
M2 xDrive вече се приближава опасно до територията на M4.
Сега M2 xDrive е по-малкият и по-достъпен вход към света на шестцилиндровите модели на BMW M с двойно предаване. Сравнението с M4 Competition xDrive показва колко близо е стигнал компактният M2: M4 предлага 390 kW и 650 Nm и ускорява от 0 до 100 км/ч за 3,5 секунди. M2 xDrive изостава само с 0,2 секунди.
В същия клас на компактните спортни автомобили Audi RS 3 развива 294 kW и 500 Nm и достига 100 км/ч за 3,8 секунди. M2 xDrive го превъзхожда по сурова мощност и ускорение, макар че Audi запазва предимството си с по-практична каросерия и уникалния характер на петцилиндровия двигател.
Глобалната роля на модела е по-голяма от появата на още една версия.
BMW твърди, че през 2025 г. M2 е бил най-продаваният високопроизводителен модел на марката. Това обяснява защо компанията не рискува да се раздели с ръчната версия със задно предаване, а вместо това разширява гамата. M2 вече трябва да говори едновременно на пуриста, който търси механична връзка с автомобила, и на клиента, който иска същия двигател, но с по-бърз старт, по-добра използваемост през зимата и по-голям запас от сцепление.
BMW ще започне производството на M2 xDrive в завода си в Сан Луис Потоси, Мексико, през август 2026 г. Компанията посочва САЩ, Германия и Китай като ключови пазари. Тази тройка обяснява стратегията на модела съвсем ясно: в Америка важни са ускорението и цената, в Германия тежат Autobahn и лоялната M култура, а в Китай значение имат премиум емблемата, новостта и технологичният статус.
BMW M2 xDrive използва 3,0-литров турбо редови шестцилиндров двигател с 353 kW и 600 Nm.
Ускорението от 0 до 100 км/ч отнема 3,7 секунди, от 0 до 200 км/ч 12,8 секунди, а максималната скорост е 250 км/ч или 285 км/ч с M Driver’s Package.
M xDrive работи с предпочитание към задната ос и позволява режим 2WD с изключена стабилизираща система.
Ръчната скоростна кутия остава ексклузивна за M2 със задно предаване, докато xDrive се предлага само с 8-степенната автоматична трансмисия M Steptronic.
Разходът по WLTP е 10,4 до 10,3 l/100 km, а емисиите CO2 са 235 до 233 г/км.
BMW M2 променя основната си рецепта, но не се отказва от характера си на автомобил със задно предаване. За първи път BMW M2 ще се предлага с двойно предаване M xDrive. За този модел това е сериозна промяна. Досега M2 беше най-чистият израз на класическата философия на BMW M: компактно купе, редови шестцилиндров двигател, задно предаване и възможност за ръчна трансмисия. Новото M2 xDrive не заменя тази формула. То добавя към нея по-бърз и по-използваем автомобил за всички сезони. Техническата основа остава позната. 3,0-литровият турбо редови шестак развива 353 kW и 600 Nm, а тягата се предава към колелата чрез 8-степенна автоматична трансмисия M Steptronic. Ръчната скоростна кутия остава за M2 със задно предаване, където въртящият момент е ограничен до 550 Nm, а ускорението от 0 до 100 км/ч отнема 4,2 секунди. Автоматичната версия със задно предаване също получава 600 Nm и достига 100 км/ч за 4,0 секунди. Тук двойното предаване не е предпазна мрежа, а инструмент за скорост. M xDrive работи с ясно изразено предпочитание към задната ос. При нормални условия системата изпраща тягата към задните колела и включва предния мост едва когато задните вече не могат да предадат целия въртящ момент към настилката. Active M Differential и настроеният от M тракшън контрол разпределят тягата между задните колела така, че да запазят познатата готовност на M2 да завива с газ. От менюто M Setup водачът може да избере и режим 2WD, който изключва предния мост и деактивира системата за стабилност. Резултатът личи в цифрите. BMW M2 xDrive ускорява от 0 до 100 км/ч за 3,7 секунди, от 0 до 200 км/ч за 12,8 секунди, а от 80 до 120 км/ч за 3,7 секунди. Електронният ограничител фиксира максималната скорост на 250 км/ч, а с пакета M Driver’s Package тя нараства до 285 км/ч. Най-интересната новост при двигателя не е самото задвижване на четирите колела, а BMW M Ignite. Това е запалителна система с предварителна горивна камера, която BMW ще въведе при редовите шестцилиндрови M двигатели от средата на тази година. Решението идва директно от моторните спортове и според BMW намалява разхода на гориво при високо натоварване, като едновременно с това помага за покриване на изискванията на EU7. За Европа това е важно. Официалният разход по WLTP на M2 xDrive е 10,4 до 10,3 l/100 km, а емисиите CO2 са 235 до 233 г/км, което все пак го поставя в клас G. От данъчна гледна точка това не е лесен автомобил, но при каране на писта и дълги отсечки по Autobahn по-ниският разход при високо натоварване може да донесе реално предимство, по-дълги серии със същия резервоар и по-малко топлинно натоварване. M2 xDrive вече се приближава опасно до територията на M4. Сега M2 xDrive е по-малкият и по-достъпен вход към света на шестцилиндровите модели на BMW M с двойно предаване. Сравнението с M4 Competition xDrive показва колко близо е стигнал компактният M2: M4 предлага 390 kW и 650 Nm и ускорява от 0 до 100 км/ч за 3,5 секунди. M2 xDrive изостава само с 0,2 секунди. В същия клас на компактните спортни автомобили Audi RS 3 развива 294 kW и 500 Nm и достига 100 км/ч за 3,8 секунди. M2 xDrive го превъзхожда по сурова мощност и ускорение, макар че Audi запазва предимството си с по-практична каросерия и уникалния характер на петцилиндровия двигател. Глобалната роля на модела е по-голяма от появата на още една версия. BMW твърди, че през 2025 г. M2 е бил най-продаваният високопроизводителен модел на марката. Това обяснява защо компанията не рискува да се раздели с ръчната версия със задно предаване, а вместо това разширява гамата. M2 вече трябва да говори едновременно на пуриста, който търси механична връзка с автомобила, и на клиента, който иска същия двигател, но с по-бърз старт, по-добра използваемост през зимата и по-голям запас от сцепление. BMW ще започне производството на M2 xDrive в завода си в Сан Луис Потоси, Мексико, през август 2026 г. Компанията посочва САЩ, Германия и Китай като ключови пазари. Тази тройка обяснява стратегията на модела съвсем ясно: в Америка важни са ускорението и цената, в Германия тежат Autobahn и лоялната M култура, а в Китай значение имат премиум емблемата, новостта и технологичният статус. BMW M2 xDrive използва 3,0-литров турбо редови шестцилиндров двигател с 353 kW и 600 Nm. Ускорението от 0 до 100 км/ч отнема 3,7 секунди, от 0 до 200 км/ч 12,8 секунди, а максималната скорост е 250 км/ч или 285 км/ч с M Driver’s Package. M xDrive работи с предпочитание към задната ос и позволява режим 2WD с изключена стабилизираща система. Ръчната скоростна кутия остава ексклузивна за M2 със задно предаване, докато xDrive се предлага само с 8-степенната автоматична трансмисия M Steptronic. Разходът по WLTP е 10,4 до 10,3 l/100 km, а емисиите CO2 са 235 до 233 г/км.