Ram 3500 е с най-висока смъртност сред водачите на други автомобили според най-новите данни от САЩ
Ram 3500 Crew Cab Long Bed 4WD отчита най-високата смъртност сред водачите на други превозни средства в най-новата американска статистика по модели. Показателят му е 204 смъртни случая на милион регистрирани автомобилогодини. Той не измерва тежестта на конкретна катастрофа, нито доказва, че резултатът се дължи единствено на конструкцията на пикапа.
Американският Застрахователен институт за пътна безопасност (IIHS) анализира автомобили от моделна 2023 година заедно с по-ранни модели със същата конструкция и оборудване за безопасност. Показателите се основават на смъртните случаи от 2021 до 2024 година.
Регистрирана автомобилогодина означава автомобил, регистриран за период от една година. Следователно стойността за Ram е статистически показател, базиран на експозицията, а не твърдение, че на всеки милион продадени екземпляра се падат 204 смъртни случая или че при отделен сблъсък рискът от смърт е 204 на милион.
За да бъде включен, даден модел трябва да е натрупал поне 100 000 регистрирани автомобилогодини през периода на проучването или при него да са отчетени поне 20 смъртни случая сред водачите. IIHS включва и еквивалентни модели от до три по-ранни моделни години, когато автомобилът не е претърпял съществено обновяване, като така увеличава извадката.
Показателите са коригирани спрямо възрастта и пола на водачите. Те не са коригирани спрямо всички фактори, които могат да повлияят на реалните резултати, включително скоростта на движение и изминатия пробег. Затова данните отразяват съчетание от конструкцията на автомобила, поведението на водача и начина на употреба.
Показателят на Ram 3500 е почти четири пъти над средния
Средната смъртност сред водачите на други автомобили за всички модели в проучването е 53 на милион регистрирани автомобилогодини. Показателят от 204 за Ram 3500 е около 3,85 пъти по-висок.
Петте модела с най-високи показатели са:
- Ram 3500 Crew Cab Long Bed 4WD — 204
- Dodge Charger HEMI 2WD — 161
- Dodge Charger 2WD — 136
- Chevrolet Silverado 3500 Crew Cab 4WD — 126
- Ram 1500 Classic Crew Cab Short Bed 4WD — 124
Седем от водещите десет са големи или много големи пикапи, както и десет от водещите 20. Това не означава, че всеки пикап поначало е опасен. Концентрацията на тежки пикапи все пак съответства на по-неблагоприятното положение на пътниците в по-малки автомобили при сблъсъци със значителна разлика в масата.
Средните показатели по класове показват особено ясно този дисбаланс. Смъртността сред водачите на много големи пикапи е 24 на милион регистрирани автомобилогодини, докато при водачите на други превозни средства, участвали в катастрофи с тях, тя е 110. За всички класове превозни средства съответните средни стойности са 37 и 53.
IIHS отбелязва, че показателите по класове се основават на много по-големи извадки и затова са по-надеждни от оценките за отделни модели.
Пикап с маса над три тона създава значителен дисбаланс
Посоченият от IIHS Ram 3500 съчетава задвижване на четирите колела, четириврата кабина Crew Cab и товарна каросерия с дължина осем фута, или 2,44 метра. В таблицата на Stellantis за производителите на надстройки от 2023 година за 4x4 Crew Cab ST с осемфутова каросерия са посочени базови маси от 6 963 до 8 430 lb, или приблизително от 3 158 до 3 824 kg, в зависимост от двигателя, предавателното число на главното предаване, допустимата максимална маса и конфигурацията на задните колела.
Така някои версии могат да тежат приблизително два пъти повече от много масови европейски семейни автомобили. При сблъсък между две превозни средства по-лекият автомобил обикновено претърпява по-голяма промяна на скоростта. Разликите във височината на предната част и структурната съвместимост също могат да повлияят върху ефективността, с която се задействат енергопоглъщащите структури на по-малкия автомобил.
Данните по класове показват, че размерите на Ram могат да облагодетелстват собствения му водач, но да поставят пътниците в по-лекия автомобил в неизгодно положение. Те обаче не посочват причината за конкретна катастрофа.
Dodge Charger показва, че масата не е единственият фактор
Вторият и третият най-висок показател за смъртност сред водачите на други автомобили принадлежат съответно на Dodge Charger HEMI 2WD и Charger 2WD без HEMI. Нито един от тях не е огромен пикап, но и двата фигурират сред моделите с най-висока смъртност за собствените им водачи. Charger HEMI отчита 127 смъртни случая сред водачите на милион регистрирани автомобилогодини, а другият Charger — 90.
IIHS свързва резултатите при спортните автомобили и мъсълкарите отчасти с начина им на употреба и купувачите, които привличат. Мощният двигател сам по себе си не причинява фатална катастрофа, но позволява по-високи скорости и може да привлече водачи, по-склонни да използват възможностите му.
Следователно класацията не е чиста оценка на здравината на каросерията, спирачките или въздушните възглавници. Тя отразява съвместния ефект от автомобила, неговия водач и средата, в която се използва.
Малките автомобили остават уязвими срещу по-тежки превозни средства
Kia Rio е с най-високата смъртност сред собствените си водачи — 170 на милион регистрирани автомобилогодини. След него е Nissan Versa със 164. Малките и средните автомобили, както и мощните модели със задно предаване, доминират в горната част на тази класация.
Малкият автомобил обикновено разполага с по-малка маса и по-къса зона за поглъщане на енергията от удара. Съвременните конструкции, въздушните възглавници и системите за подпомагане на водача могат да осигурят висока степен на защита, но не могат да преодолеят физичните закони при сблъсък с два пъти по-тежко превозно средство.
По-голямата каросерия също не гарантира автоматично добра безопасност. Конструкцията, обезопасителните системи, въздушните възглавници и технологиите за предотвратяване на катастрофи влияят върху резултата. Сред моделите с най-ниска смъртност при водачите има SUV автомобили с много различни размери — от Mercedes-Benz GLB до BMW X7.
При шест модела не е отчетен нито един смъртен случай сред водачите. Това не означава, че в тези автомобили е невъзможен смъртен случай. Означава, че при конкретните версии не са отчетени загинали водачи в рамките на извадката и периода на проучването. IIHS публикува 95% доверителни интервали за оценките си, а показателите за отделните модели могат да носят значителна статистическа несигурност дори когато покриват прага за включване.
204 не е рискът от смърт при отделна катастрофа Американският Застрахователен институт за пътна безопасност (IIHS) анализира автомобили от моделна 2023 година заедно с по-ранни модели със същата конструкция и оборудване за безопасност. Показателите се основават на смъртните случаи от 2021 до 2024 година. Регистрирана автомобилогодина означава автомобил, регистриран за период от една година. Следователно стойността за Ram е статистически показател, базиран на експозицията, а не твърдение, че на всеки милион продадени екземпляра се падат 204 смъртни случая или че при отделен сблъсък рискът от смърт е 204 на милион. За да бъде включен, даден модел трябва да е натрупал поне 100 000 регистрирани автомобилогодини през периода на проучването или при него да са отчетени поне 20 смъртни случая сред водачите. IIHS включва и еквивалентни модели от до три по-ранни моделни години, когато автомобилът не е претърпял съществено обновяване, като така увеличава извадката. Показателите са коригирани спрямо възрастта и пола на водачите. Те не са коригирани спрямо всички фактори, които могат да повлияят на реалните резултати, включително скоростта на движение и изминатия пробег. Затова данните отразяват съчетание от конструкцията на автомобила, поведението на водача и начина на употреба. Показателят на Ram 3500 е почти четири пъти над средния Средната смъртност сред водачите на други автомобили за всички модели в проучването е 53 на милион регистрирани автомобилогодини. Показателят от 204 за Ram 3500 е около 3,85 пъти по-висок. Петте модела с най-високи показатели са: - Ram 3500 Crew Cab Long Bed 4WD — 204 - Dodge Charger HEMI 2WD — 161 - Dodge Charger 2WD — 136 - Chevrolet Silverado 3500 Crew Cab 4WD — 126 - Ram 1500 Classic Crew Cab Short Bed 4WD — 124 Седем от водещите десет са големи или много големи пикапи, както и десет от водещите 20. Това не означава, че всеки пикап поначало е опасен. Концентрацията на тежки пикапи все пак съответства на по-неблагоприятното положение на пътниците в по-малки автомобили при сблъсъци със значителна разлика в масата. Средните показатели по класове показват особено ясно този дисбаланс. Смъртността сред водачите на много големи пикапи е 24 на милион регистрирани автомобилогодини, докато при водачите на други превозни средства, участвали в катастрофи с тях, тя е 110. За всички класове превозни средства съответните средни стойности са 37 и 53. IIHS отбелязва, че показателите по класове се основават на много по-големи извадки и затова са по-надеждни от оценките за отделни модели. Пикап с маса над три тона създава значителен дисбаланс Посоченият от IIHS Ram 3500 съчетава задвижване на четирите колела, четириврата кабина Crew Cab и товарна каросерия с дължина осем фута, или 2,44 метра. В таблицата на Stellantis за производителите на надстройки от 2023 година за 4x4 Crew Cab ST с осемфутова каросерия са посочени базови маси от 6 963 до 8 430 lb, или приблизително от 3 158 до 3 824 kg, в зависимост от двигателя, предавателното число на главното предаване, допустимата максимална маса и конфигурацията на задните колела. Така някои версии могат да тежат приблизително два пъти повече от много масови европейски семейни автомобили. При сблъсък между две превозни средства по-лекият автомобил обикновено претърпява по-голяма промяна на скоростта. Разликите във височината на предната част и структурната съвместимост също могат да повлияят върху ефективността, с която се задействат енергопоглъщащите структури на по-малкия автомобил. Данните по класове показват, че размерите на Ram могат да облагодетелстват собствения му водач, но да поставят пътниците в по-лекия автомобил в неизгодно положение. Те обаче не посочват причината за конкретна катастрофа. Dodge Charger показва, че масата не е единственият фактор Вторият и третият най-висок показател за смъртност сред водачите на други автомобили принадлежат съответно на Dodge Charger HEMI 2WD и Charger 2WD без HEMI. Нито един от тях не е огромен пикап, но и двата фигурират сред моделите с най-висока смъртност за собствените им водачи. Charger HEMI отчита 127 смъртни случая сред водачите на милион регистрирани автомобилогодини, а другият Charger — 90. IIHS свързва резултатите при спортните автомобили и мъсълкарите отчасти с начина им на употреба и купувачите, които привличат. Мощният двигател сам по себе си не причинява фатална катастрофа, но позволява по-високи скорости и може да привлече водачи, по-склонни да използват възможностите му. Следователно класацията не е чиста оценка на здравината на каросерията, спирачките или въздушните възглавници. Тя отразява съвместния ефект от автомобила, неговия водач и средата, в която се използва. Малките автомобили остават уязвими срещу по-тежки превозни средства Kia Rio е с най-високата смъртност сред собствените си водачи — 170 на милион регистрирани автомобилогодини. След него е Nissan Versa със 164. Малките и средните автомобили, както и мощните модели със задно предаване, доминират в горната част на тази класация. Малкият автомобил обикновено разполага с по-малка маса и по-къса зона за поглъщане на енергията от удара. Съвременните конструкции, въздушните възглавници и системите за подпомагане на водача могат да осигурят висока степен на защита, но не могат да преодолеят физичните закони при сблъсък с два пъти по-тежко превозно средство. По-голямата каросерия също не гарантира автоматично добра безопасност. Конструкцията, обезопасителните системи, въздушните възглавници и технологиите за предотвратяване на катастрофи влияят върху резултата. Сред моделите с най-ниска смъртност при водачите има SUV автомобили с много различни размери — от Mercedes-Benz GLB до BMW X7. При шест модела не е отчетен нито един смъртен случай сред водачите. Това не означава, че в тези автомобили е невъзможен смъртен случай. Означава, че при конкретните версии не са отчетени загинали водачи в рамките на извадката и периода на проучването. IIHS публикува 95% доверителни интервали за оценките си, а показателите за отделните модели могат да носят значителна статистическа несигурност дори когато покриват прага за включване.