Reklaam
Fullscreen Image

BMW M2 kan få endnu en hardcore-version, før produktionen slutter

Forfatter auto.pub | Udgivet: 26.08.2026

Den nuværende BMW M2 af G87-generationen er muligvis ikke færdigudviklet med M2 CS. Ifølge en BimmerPost-kilde, der i årevis har fulgt BMW’s planer for fremtidige modeller, skal G87 forblive i produktion frem til juli 2029, og endnu en variant forventes at slutte sig til modelprogrammet inden da. BMW har dog ikke officielt bekræftet hverken navn eller tekniske specifikationer.

Reklaam

Endnu en G87-variant

BimmerPost-brugeren ynguldyn samler oplysninger fra lækager internt hos BMW i en løbende opdateret oversigt over virksomhedens fremtidige modelplaner. Han understreger også omhyggeligt, at oplysningerne er uofficielle, og at ikke alle de anførte modeller nødvendigvis når i produktion.

I en opdatering fra august 2026 skriver han direkte, at endnu en G87 M2-variant er på vej. Den samme oversigt angiver juli 2029 som afslutningen på produktionen af den nuværende M2.

Det er en vigtig forskel i forhold til at hævde, at BMW allerede har bekræftet en ny M2 CSL eller endnu en M2 CS. Det har BMW ikke. Indtil videre har vi kun et hint fra en insiderkilde med en stærk historik om, at endnu en version er på vej.

M2 CS er den nuværende topmodel

I BMW’s officielle modelprogram er M2 CS i øjeblikket den skarpeste version af M2. Dens 3,0-liters rækkesekser med to turboer yder 390 kW og 650 Nm, mens en otte-trins M Steptronic-gearkasse sender al denne kraft til baghjulene.

M2 CS accelererer fra 0-100 km/t på 3,8 sekunder og når en elektronisk begrænset topfart på 302 km/t. BMW har reduceret vægten med omkring 30 kg sammenlignet med standard-M2, delvist gennem brugen af kulfiberforstærket plast til udvalgte karrosseri- og kabinekomponenter.

Ved lanceringen kostede modellen €115.000 i Tyskland. Det officielle kombinerede WLTP-brændstofforbrug er 10,0 l/100 km med CO2-udledning på 226 g/km.

CS har også bevist sit tempo på bane ved at køre en omgang på Nürburgring Nordschleife på 7 minutter og 25,5 sekunder.

Enhver efterfølgende specialudgave ville derfor skulle byde på mere end en beskeden effektforøgelse.

Firehjulstræk giver BMW endnu en mulighed

I 2026 tilføjede BMW for første gang M xDrive-firehjulstræk til standard-M2. Dens 3,0-liters rækkesekser yder 353 kW, og kraften fordeles mellem for- og bagakslen afhængigt af det tilgængelige vejgreb. Et Active M Differential styrer fortsat momentfordelingen på tværs af bagakslen.

M2 M xDrive forventes at nå det europæiske marked i sensommeren 2026. I Tyskland koster den €81.300, mens det officielle WLTP-brændstofforbrug ligger på omkring 10,4 l/100 km afhængigt af konfigurationen.

Ankomsten af firehjulstræk gør spekulationerne om en fremtidig M2 særligt interessante. Teknisk set kunne BMW kombinere CS’ens motor på 390 kW med M xDrive-systemet for at levere væsentligt kraftigere acceleration fra stilstand. På nuværende tidspunkt findes der dog ingen pålidelig dokumentation for, at BMW udvikler præcis en sådan model.

En CSL ville vælge en helt anden tilgang

En anden mulighed er en M2 CSL. En sådan bil ville passe mere naturligt ind i BMW’s traditionelle CSL-filosofi, hvis fokus var på at reducere vægten, forbedre aerodynamikken og skærpe baneydelserne frem for blot at tilføje mere effekt.

Den nuværende M2 CS er allerede omkring 30 kg lettere end standard-M2. En mere radikal version kunne fjerne yderligere komfortudstyr, gøre større brug af kompositmaterialer og få mere aggressive affjedrings- og aerodynamikopsætninger.

Indtil videre er det også blot spekulation. De oprindelige oplysninger fra BimmerPost identificerer ikke den næste G87-variant som en CSL.

Påstande om en specialudgave med manuel gearkasse bør behandles med samme forsigtighed. Den nuværende baghjulstrukne M2 fås stadig med en sekstrins manuel gearkasse, men der findes ingen bekræftede oplysninger om den planlagte transmission til en eventuel fremtidig specialmodel.

G87 kan afslutte sin karriere på en helt særlig måde

M2’s placering i BMW’s modelprogram bliver stadig mere interessant i løbet af de kommende år. Den bevarer en klassisk rækkeseksermotor og fås stadig både med manuel gearkasse og baghjulstræk, selv om BMW M generelt bevæger sig mod elektrificering.

Hvis BimmerPosts dato for produktionsophør i juli 2029 viser sig at være korrekt, har BMW stadig masser af tid til at udvikle en sidste specialversion af G87.

Dens betydning kan række langt ud over en almindelig modelopdatering. Hvis den nye variant bevarer sekscylindermotoren med fokus på lav vægt og køreegenskaber, kan den blive en af de sidste kompakte BMW M-biler, der er bygget omkring en så traditionel opskrift.

Indtil videre skal fakta og spekulation dog holdes klart adskilt: Endnu en G87 M2-variant rapporteres af en BimmerPost-insider, men BMW har ikke bekræftet navnet M2 CSL, firehjulstræk, effekt eller transmission.

Oplysningerne om den fremtidige model stammer fra BimmerPosts mangeårige insiderkilde, mens de bekræftede tekniske specifikationer for M2 CS og M2 M xDrive er hentet fra BMW’s officielle materiale.

Endnu en G87-variant

BimmerPost-brugeren ynguldyn samler oplysninger fra lækager internt hos BMW i en løbende opdateret oversigt over virksomhedens fremtidige modelplaner. Han understreger også omhyggeligt, at oplysningerne er uofficielle, og at ikke alle de anførte modeller nødvendigvis når i produktion.

I en opdatering fra august 2026 skriver han direkte, at endnu en G87 M2-variant er på vej. Den samme oversigt angiver juli 2029 som afslutningen på produktionen af den nuværende M2.

Det er en vigtig forskel i forhold til at hævde, at BMW allerede har bekræftet en ny M2 CSL eller endnu en M2 CS. Det har BMW ikke. Indtil videre har vi kun et hint fra en insiderkilde med en stærk historik om, at endnu en version er på vej.

M2 CS er den nuværende topmodel

I BMW’s officielle modelprogram er M2 CS i øjeblikket den skarpeste version af M2. Dens 3,0-liters rækkesekser med to turboer yder 390 kW og 650 Nm, mens en otte-trins M Steptronic-gearkasse sender al denne kraft til baghjulene.

M2 CS accelererer fra 0-100 km/t på 3,8 sekunder og når en elektronisk begrænset topfart på 302 km/t. BMW har reduceret vægten med omkring 30 kg sammenlignet med standard-M2, delvist gennem brugen af kulfiberforstærket plast til udvalgte karrosseri- og kabinekomponenter.

Ved lanceringen kostede modellen €115.000 i Tyskland. Det officielle kombinerede WLTP-brændstofforbrug er 10,0 l/100 km med CO2-udledning på 226 g/km.

CS har også bevist sit tempo på bane ved at køre en omgang på Nürburgring Nordschleife på 7 minutter og 25,5 sekunder.

Enhver efterfølgende specialudgave ville derfor skulle byde på mere end en beskeden effektforøgelse.

Firehjulstræk giver BMW endnu en mulighed

I 2026 tilføjede BMW for første gang M xDrive-firehjulstræk til standard-M2. Dens 3,0-liters rækkesekser yder 353 kW, og kraften fordeles mellem for- og bagakslen afhængigt af det tilgængelige vejgreb. Et Active M Differential styrer fortsat momentfordelingen på tværs af bagakslen.

M2 M xDrive forventes at nå det europæiske marked i sensommeren 2026. I Tyskland koster den €81.300, mens det officielle WLTP-brændstofforbrug ligger på omkring 10,4 l/100 km afhængigt af konfigurationen.

Ankomsten af firehjulstræk gør spekulationerne om en fremtidig M2 særligt interessante. Teknisk set kunne BMW kombinere CS’ens motor på 390 kW med M xDrive-systemet for at levere væsentligt kraftigere acceleration fra stilstand. På nuværende tidspunkt findes der dog ingen pålidelig dokumentation for, at BMW udvikler præcis en sådan model.

En CSL ville vælge en helt anden tilgang

En anden mulighed er en M2 CSL. En sådan bil ville passe mere naturligt ind i BMW’s traditionelle CSL-filosofi, hvis fokus var på at reducere vægten, forbedre aerodynamikken og skærpe baneydelserne frem for blot at tilføje mere effekt.

Den nuværende M2 CS er allerede omkring 30 kg lettere end standard-M2. En mere radikal version kunne fjerne yderligere komfortudstyr, gøre større brug af kompositmaterialer og få mere aggressive affjedrings- og aerodynamikopsætninger.

Indtil videre er det også blot spekulation. De oprindelige oplysninger fra BimmerPost identificerer ikke den næste G87-variant som en CSL.

Påstande om en specialudgave med manuel gearkasse bør behandles med samme forsigtighed. Den nuværende baghjulstrukne M2 fås stadig med en sekstrins manuel gearkasse, men der findes ingen bekræftede oplysninger om den planlagte transmission til en eventuel fremtidig specialmodel.

G87 kan afslutte sin karriere på en helt særlig måde

M2’s placering i BMW’s modelprogram bliver stadig mere interessant i løbet af de kommende år. Den bevarer en klassisk rækkeseksermotor og fås stadig både med manuel gearkasse og baghjulstræk, selv om BMW M generelt bevæger sig mod elektrificering.

Hvis BimmerPosts dato for produktionsophør i juli 2029 viser sig at være korrekt, har BMW stadig masser af tid til at udvikle en sidste specialversion af G87.

Dens betydning kan række langt ud over en almindelig modelopdatering. Hvis den nye variant bevarer sekscylindermotoren med fokus på lav vægt og køreegenskaber, kan den blive en af de sidste kompakte BMW M-biler, der er bygget omkring en så traditionel opskrift.

Indtil videre skal fakta og spekulation dog holdes klart adskilt: Endnu en G87 M2-variant rapporteres af en BimmerPost-insider, men BMW har ikke bekræftet navnet M2 CSL, firehjulstræk, effekt eller transmission.

Oplysningerne om den fremtidige model stammer fra BimmerPosts mangeårige insiderkilde, mens de bekræftede tekniske specifikationer for M2 CS og M2 M xDrive er hentet fra BMW’s officielle materiale.