Reklaam
Fullscreen Image

BMW M2 saattaa saada vielä yhden radikaalin version ennen tuotannon päättymistä

Tekijä auto.pub | Julkaistu: 26.08.2026

Nykyisen G87-sukupolven BMW M2:n kehitys ei välttämättä pääty M2 CS:ään. BMW:n tulevien mallisuunnitelmien seurannasta vuosien ajan tunnetun BimmerPost-lähteen mukaan G87:n tuotannon on määrä jatkua heinäkuuhun 2029 asti, ja valikoimaan odotetaan ennen sitä liittyvän vielä yksi versio. BMW ei kuitenkaan ole virallisesti vahvistanut sen nimeä tai teknisiä tietoja.

Reklaam

Vielä yksi G87-versio

BimmerPost-käyttäjä ynguldyn kokoaa BMW:n sisältä peräisin olevia vuotoja yhtiön tulevia mallisuunnitelmia käsitteleväksi jatkuvasti päivitettäväksi katsaukseksi. Hän korostaa myös tarkasti, että tiedot ovat epävirallisia eikä jokaisen listatun mallin tuotantoon pääsy ole varmaa.

Elokuun 2026 päivityksessä hän toteaa suoraan, että toinen G87 M2 -versio on tulossa. Samassa katsauksessa nykyisen M2:n tuotannon päättymisajankohdaksi ilmoitetaan heinäkuu 2029.

Tämä on tärkeä ero verrattuna väitteeseen, jonka mukaan BMW olisi jo vahvistanut uuden M2 CSL:n tai toisen M2 CS:n. Näin ei ole. Toistaiseksi käytettävissä on vain hyvästä osumatarkkuudestaan tunnetun sisäpiirilähteen vihje siitä, että vielä yksi versio on tulossa.

M2 CS on nykyinen huippumalli

BMW:n virallisessa mallistossa M2 CS on tällä hetkellä M2:n terävin versio. Sen 3,0-litrainen kaksoisturboahdettu rivikuutonen tuottaa 390 kW ja 650 Nm, ja kahdeksanvaihteinen M Steptronic -vaihteisto välittää kaiken tehon takapyörille.

M2 CS kiihtyy 0-100 km/h 3,8 sekunnissa ja saavuttaa elektronisesti rajoitetun 302 km/h huippunopeuden. BMW kevensi autoa noin 30 kg vakiomalliin verrattuna, osittain käyttämällä hiilikuituvahvisteista muovia valituissa korin ja sisätilan komponenteissa.

Mallin lanseeraushinta Saksassa oli €115,000. Sen virallinen WLTP-yhdistetty polttoaineenkulutus on 10.0 l/100 km ja CO2-päästöt 226 g/km.

CS on osoittanut vauhtinsa myös radalla kiertämällä Nürburgringin Nordschleifen ajassa 7 minuuttia 25.5 sekuntia.

Mahdollisen seuraavan erikoisversion olisi siksi tarjottava enemmän kuin vain maltillinen tehonlisäys.

Neliketo antaa BMW:lle toisen vaihtoehdon

Vuonna 2026 BMW lisäsi M xDrive -nelivedon vakiomallin M2:een ensimmäistä kertaa. Sen 3,0-litrainen rivikuutonen tuottaa 353 kW, ja voima jaetaan etu- ja taka-akselin välillä käytettävissä olevan pidon mukaisesti. Active M Differential hallitsee edelleen väännönjakoa taka-akselilla.

M2 M xDriven on määrä saapua Euroopan markkinoille loppukesällä 2026. Saksassa sen hinta on €81,300, ja virallinen WLTP-kulutus on varustelusta riippuen noin 10.4 l/100 km.

Nelikäytön saapuminen tekee tulevaa M2:ta koskevasta spekulaatiosta erityisen kiinnostavaa. Teknisesti BMW voisi yhdistää CS:n 390 kW moottorin M xDrive -järjestelmään ja saavuttaa huomattavasti vahvemman kiihtyvyyden paikaltaan. Tällä hetkellä ei kuitenkaan ole luotettavaa näyttöä siitä, että BMW kehittäisi juuri tällaista mallia.

CSL noudattaisi hyvin erilaista lähestymistapaa

Toinen mahdollisuus on M2 CSL. Tällainen auto sopisi BMW:n perinteiseen CSL-filosofiaan luontevammin, jos painopiste olisi painon vähentämisessä, aerodynamiikan parantamisessa ja rata-ajosuorituskyvyn terävöittämisessä pelkän lisätehon sijaan.

Nykyinen M2 CS on jo noin 30 kg vakiomallia kevyempi. Radikaalimpi versio voisi luopua lisämukavuusvarusteista, hyödyntää enemmän komposiittimateriaaleja sekä ottaa käyttöön aggressiivisemmat alusta- ja aerodynamiikka-asetukset.

Toistaiseksi tämäkin on vain spekulaatiota. Alkuperäisessä BimmerPost-tiedossa seuraavaa G87-versiota ei nimetä CSL:ksi.

Väitteisiin käsivaihteistolla varustetusta erikoisversiosta pitäisi suhtautua samalla varovaisuudella. Nykyinen takavetoinen M2 on yhä saatavana kuusivaihteisella käsivaihteistolla, mutta tulevaan erikoismalliin suunnitellusta vaihteistosta ei ole vahvistettua tietoa.

G87 voisi päättää uransa hyvin erityisellä tavalla

M2:n asema BMW:n mallistossa muuttuu lähivuosina yhä kiinnostavammaksi. Siinä säilyy klassinen rivikuutosmoottori, ja se on edelleen saatavana sekä käsivaihteistolla että takavedolla, vaikka BMW M siirtyy laajemmin kohti sähköistymistä.

Jos BimmerPostin heinäkuuta 2029 koskeva tuotannon päättymispäivä osoittautuu oikeaksi, BMW:llä on yhä runsaasti aikaa kehittää G87:stä yksi viimeinen erikoisversio.

Sen merkitys voisi ulottua tavallista mallipäivitystä paljon pidemmälle. Jos uusi versio säilyttää kuusisylinterisen moottorin ja keskittyy samalla pieneen painoon ja ajettavuuteen, siitä voisi tulla yksi viimeisistä kompakteista BMW M -autoista, jotka on rakennettu näin perinteisen kaavan ympärille.

Toistaiseksi faktat ja spekulaatiot on kuitenkin pidettävä selkeästi erillään: BimmerPostin sisäpiirilähde raportoi toisesta G87 M2 -versiosta, mutta BMW ei ole vahvistanut M2 CSL -nimeä, nelivetoa, teholukemaa tai vaihteistoa.

Tiedot tulevasta mallista ovat peräisin BimmerPostin pitkäaikaiselta sisäpiirilähteeltä, kun taas M2 CS:n ja M2 M xDriven vahvistetut tekniset tiedot on otettu BMW:n virallisista materiaaleista.

Vielä yksi G87-versio

BimmerPost-käyttäjä ynguldyn kokoaa BMW:n sisältä peräisin olevia vuotoja yhtiön tulevia mallisuunnitelmia käsitteleväksi jatkuvasti päivitettäväksi katsaukseksi. Hän korostaa myös tarkasti, että tiedot ovat epävirallisia eikä jokaisen listatun mallin tuotantoon pääsy ole varmaa.

Elokuun 2026 päivityksessä hän toteaa suoraan, että toinen G87 M2 -versio on tulossa. Samassa katsauksessa nykyisen M2:n tuotannon päättymisajankohdaksi ilmoitetaan heinäkuu 2029.

Tämä on tärkeä ero verrattuna väitteeseen, jonka mukaan BMW olisi jo vahvistanut uuden M2 CSL:n tai toisen M2 CS:n. Näin ei ole. Toistaiseksi käytettävissä on vain hyvästä osumatarkkuudestaan tunnetun sisäpiirilähteen vihje siitä, että vielä yksi versio on tulossa.

M2 CS on nykyinen huippumalli

BMW:n virallisessa mallistossa M2 CS on tällä hetkellä M2:n terävin versio. Sen 3,0-litrainen kaksoisturboahdettu rivikuutonen tuottaa 390 kW ja 650 Nm, ja kahdeksanvaihteinen M Steptronic -vaihteisto välittää kaiken tehon takapyörille.

M2 CS kiihtyy 0-100 km/h 3,8 sekunnissa ja saavuttaa elektronisesti rajoitetun 302 km/h huippunopeuden. BMW kevensi autoa noin 30 kg vakiomalliin verrattuna, osittain käyttämällä hiilikuituvahvisteista muovia valituissa korin ja sisätilan komponenteissa.

Mallin lanseeraushinta Saksassa oli €115,000. Sen virallinen WLTP-yhdistetty polttoaineenkulutus on 10.0 l/100 km ja CO2-päästöt 226 g/km.

CS on osoittanut vauhtinsa myös radalla kiertämällä Nürburgringin Nordschleifen ajassa 7 minuuttia 25.5 sekuntia.

Mahdollisen seuraavan erikoisversion olisi siksi tarjottava enemmän kuin vain maltillinen tehonlisäys.

Neliketo antaa BMW:lle toisen vaihtoehdon

Vuonna 2026 BMW lisäsi M xDrive -nelivedon vakiomallin M2:een ensimmäistä kertaa. Sen 3,0-litrainen rivikuutonen tuottaa 353 kW, ja voima jaetaan etu- ja taka-akselin välillä käytettävissä olevan pidon mukaisesti. Active M Differential hallitsee edelleen väännönjakoa taka-akselilla.

M2 M xDriven on määrä saapua Euroopan markkinoille loppukesällä 2026. Saksassa sen hinta on €81,300, ja virallinen WLTP-kulutus on varustelusta riippuen noin 10.4 l/100 km.

Nelikäytön saapuminen tekee tulevaa M2:ta koskevasta spekulaatiosta erityisen kiinnostavaa. Teknisesti BMW voisi yhdistää CS:n 390 kW moottorin M xDrive -järjestelmään ja saavuttaa huomattavasti vahvemman kiihtyvyyden paikaltaan. Tällä hetkellä ei kuitenkaan ole luotettavaa näyttöä siitä, että BMW kehittäisi juuri tällaista mallia.

CSL noudattaisi hyvin erilaista lähestymistapaa

Toinen mahdollisuus on M2 CSL. Tällainen auto sopisi BMW:n perinteiseen CSL-filosofiaan luontevammin, jos painopiste olisi painon vähentämisessä, aerodynamiikan parantamisessa ja rata-ajosuorituskyvyn terävöittämisessä pelkän lisätehon sijaan.

Nykyinen M2 CS on jo noin 30 kg vakiomallia kevyempi. Radikaalimpi versio voisi luopua lisämukavuusvarusteista, hyödyntää enemmän komposiittimateriaaleja sekä ottaa käyttöön aggressiivisemmat alusta- ja aerodynamiikka-asetukset.

Toistaiseksi tämäkin on vain spekulaatiota. Alkuperäisessä BimmerPost-tiedossa seuraavaa G87-versiota ei nimetä CSL:ksi.

Väitteisiin käsivaihteistolla varustetusta erikoisversiosta pitäisi suhtautua samalla varovaisuudella. Nykyinen takavetoinen M2 on yhä saatavana kuusivaihteisella käsivaihteistolla, mutta tulevaan erikoismalliin suunnitellusta vaihteistosta ei ole vahvistettua tietoa.

G87 voisi päättää uransa hyvin erityisellä tavalla

M2:n asema BMW:n mallistossa muuttuu lähivuosina yhä kiinnostavammaksi. Siinä säilyy klassinen rivikuutosmoottori, ja se on edelleen saatavana sekä käsivaihteistolla että takavedolla, vaikka BMW M siirtyy laajemmin kohti sähköistymistä.

Jos BimmerPostin heinäkuuta 2029 koskeva tuotannon päättymispäivä osoittautuu oikeaksi, BMW:llä on yhä runsaasti aikaa kehittää G87:stä yksi viimeinen erikoisversio.

Sen merkitys voisi ulottua tavallista mallipäivitystä paljon pidemmälle. Jos uusi versio säilyttää kuusisylinterisen moottorin ja keskittyy samalla pieneen painoon ja ajettavuuteen, siitä voisi tulla yksi viimeisistä kompakteista BMW M -autoista, jotka on rakennettu näin perinteisen kaavan ympärille.

Toistaiseksi faktat ja spekulaatiot on kuitenkin pidettävä selkeästi erillään: BimmerPostin sisäpiirilähde raportoi toisesta G87 M2 -versiosta, mutta BMW ei ole vahvistanut M2 CSL -nimeä, nelivetoa, teholukemaa tai vaihteistoa.

Tiedot tulevasta mallista ovat peräisin BimmerPostin pitkäaikaiselta sisäpiirilähteeltä, kun taas M2 CS:n ja M2 M xDriven vahvistetut tekniset tiedot on otettu BMW:n virallisista materiaaleista.


Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/clients/client37/web196/web/stats/track.php) is not within the allowed path(s): (/var/www/clients/client0/web302/private/autopub-int/:/var/www/clients/client0/web302/tmp/:/var/cache/int-auto-pub/root-cache/:/tmp:/usr/share/php:/dev/urandom:/dev/random) in /var/www/clients/client0/web302/private/autopub-int/fi/footer.php on line 6