Reklaam
Fullscreen Image

Η BMW M2 θα μπορούσε να αποκτήσει μία ακόμη σκληροπυρηνική έκδοση πριν ολοκληρωθεί η παραγωγή

Συγγραφέας auto.pub | Δημοσιεύτηκε: 26.08.2026

Η τρέχουσα BMW M2 γενιάς G87 ενδέχεται να μην έχει φτάσει στο τέλος της εξέλιξής της με την M2 CS. Σύμφωνα με πηγή του BimmerPost που παρακολουθεί τα μελλοντικά μοντέλα της BMW εδώ και χρόνια, η G87 αναμένεται να παραμείνει στην παραγωγή έως τον Ιούλιο του 2029, με μία ακόμη έκδοση να αναμένεται να προστεθεί στη γκάμα πριν από τότε. Η BMW, ωστόσο, δεν έχει επιβεβαιώσει επίσημα ούτε την ονομασία ούτε τα τεχνικά χαρακτηριστικά της.

Reklaam

Μία ακόμη έκδοση G87

Ο χρήστης ynguldyn του BimmerPost συγκεντρώνει πληροφορίες από διαρροές εντός της BMW σε μια διαρκώς ενημερωμένη επισκόπηση των μελλοντικών σχεδίων μοντέλων της εταιρείας. Φροντίζει επίσης να τονίζει ότι οι πληροφορίες είναι ανεπίσημες και ότι δεν είναι εγγυημένο πως κάθε μοντέλο που αναφέρεται θα φτάσει στην παραγωγή.

Σε ενημέρωση του Αυγούστου 2026, αναφέρει ευθέως ότι έρχεται μία ακόμη έκδοση της G87 M2. Η ίδια επισκόπηση αναφέρει τον Ιούλιο του 2029 ως το τέλος της παραγωγής για την τρέχουσα M2.

Αυτή είναι μια σημαντική διάκριση από τον ισχυρισμό ότι η BMW έχει ήδη επιβεβαιώσει μια νέα M2 CSL ή άλλη μία M2 CS. Δεν το έχει κάνει. Προς το παρόν, το μόνο που έχουμε είναι μια ένδειξη από εσωτερική πηγή με ισχυρό ιστορικό αξιοπιστίας ότι μία ακόμη έκδοση βρίσκεται καθ’ οδόν.

Η M2 CS είναι η τρέχουσα κορυφαία έκδοση

Στην επίσημη γκάμα της BMW, η M2 CS είναι επί του παρόντος η πιο αιχμηρή έκδοση της M2. Ο 3,0 λίτρων εξακύλινδρος σε σειρά με δύο turbo αποδίδει 390 kW και 650 Nm, με ένα οκτατάχυτο κιβώτιο M Steptronic να μεταφέρει όλη αυτή την ισχύ στους πίσω τροχούς.

Η M2 CS επιταχύνει από 0-100 km/h σε 3,8 δευτερόλεπτα και φτάνει σε ηλεκτρονικά περιορισμένη τελική ταχύτητα 302 km/h. Η BMW μείωσε το βάρος κατά περίπου 30 kg σε σύγκριση με τη στάνταρ M2, εν μέρει μέσω της χρήσης πλαστικού ενισχυμένου με ανθρακονήματα για επιλεγμένα εξαρτήματα του αμαξώματος και του εσωτερικού.

Κατά το λανσάρισμα, το μοντέλο κόστιζε €115,000 στη Γερμανία. Η επίσημη συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου κατά WLTP είναι 10.0 l/100 km, με εκπομπές CO2 226 g/km.

Η CS έχει επίσης αποδείξει την ταχύτητά της στην πίστα, ολοκληρώνοντας έναν γύρο του Nürburgring Nordschleife σε 7 λεπτά και 25,5 δευτερόλεπτα.

Οποιαδήποτε επόμενη ειδική έκδοση θα χρειαζόταν επομένως να προσφέρει περισσότερα από μια μικρή αύξηση ισχύος.

Η τετρακίνηση δίνει στη BMW άλλη μία επιλογή

Το 2026, η BMW πρόσθεσε για πρώτη φορά τετρακίνηση M xDrive στη στάνταρ M2. Ο 3,0 λίτρων εξακύλινδρος σε σειρά κινητήρας της αποδίδει 353 kW, με την ισχύ να κατανέμεται μεταξύ του εμπρός και του πίσω άξονα ανάλογα με την διαθέσιμη πρόσφυση. Ένα Active M Differential συνεχίζει να διαχειρίζεται την κατανομή ροπής στον πίσω άξονα.

Η M2 M xDrive αναμένεται να φτάσει στην ευρωπαϊκή αγορά στα τέλη του καλοκαιριού του 2026. Στη Γερμανία κοστίζει €81,300, ενώ η επίσημη κατανάλωση καυσίμου κατά WLTP είναι περίπου 10.4 l/100 km, ανάλογα με τη διαμόρφωση.

Η άφιξη της τετρακίνησης καθιστά ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες τις εικασίες γύρω από μια μελλοντική M2. Από τεχνική άποψη, η BMW θα μπορούσε να συνδυάσει τον κινητήρα 390 kW της CS με το σύστημα M xDrive για να προσφέρει σημαντικά ισχυρότερη επιτάχυνση από στάση. Προς το παρόν, ωστόσο, δεν υπάρχουν αξιόπιστα στοιχεία ότι η BMW εξελίσσει ακριβώς ένα τέτοιο μοντέλο.

Μια CSL θα ακολουθούσε πολύ διαφορετική προσέγγιση

Μια άλλη πιθανότητα είναι μια M2 CSL. Ένα τέτοιο αυτοκίνητο θα ταίριαζε πιο φυσικά με την παραδοσιακή φιλοσοφία CSL της BMW, εάν η έμφαση δινόταν στη μείωση του βάρους, στη βελτίωση της αεροδυναμικής και στην ενίσχυση της απόδοσης στην πίστα, αντί απλώς στην προσθήκη περισσότερης ισχύος.

Η τρέχουσα M2 CS είναι ήδη περίπου 30 kg ελαφρύτερη από τη στάνταρ M2. Μια πιο ριζοσπαστική έκδοση θα μπορούσε να αφαιρέσει περαιτέρω εξοπλισμό άνεσης, να χρησιμοποιήσει σε μεγαλύτερο βαθμό σύνθετα υλικά και να υιοθετήσει πιο επιθετικές ρυθμίσεις ανάρτησης και αεροδυναμικής.

Προς το παρόν, και αυτό παραμένει εικασία. Οι αρχικές πληροφορίες του BimmerPost δεν προσδιορίζουν την επόμενη έκδοση G87 ως CSL.

Οι ισχυρισμοί για ειδική έκδοση με χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων θα πρέπει να αντιμετωπίζονται με την ίδια επιφύλαξη. Η τρέχουσα πισωκίνητη M2 εξακολουθεί να διατίθεται με εξατάχυτο χειροκίνητο κιβώτιο, αλλά δεν υπάρχουν επιβεβαιωμένες πληροφορίες για το κιβώτιο που σχεδιάζεται για οποιοδήποτε μελλοντικό ειδικό μοντέλο.

Η G87 θα μπορούσε να ολοκληρώσει την πορεία της με μια πολύ ιδιαίτερη νότα

Η θέση της M2 στη γκάμα της BMW αναμένεται να γίνεται ολοένα πιο ενδιαφέρουσα τα επόμενα χρόνια. Διατηρεί έναν κλασικό εξακύλινδρο σε σειρά κινητήρα και εξακολουθεί να διατίθεται τόσο με χειροκίνητο κιβώτιο όσο και με πίσω κίνηση, ακόμη και καθώς η BMW M στρέφεται ευρύτερα προς την ηλεκτροκίνηση.

Αν η ημερομηνία λήξης της παραγωγής τον Ιούλιο του 2029 που αναφέρει το BimmerPost αποδειχθεί ακριβής, η BMW έχει ακόμη άφθονο χρόνο για να εξελίξει μία τελευταία ειδική έκδοση της G87.

Η σημασία της θα μπορούσε να επεκτείνεται πολύ πέρα από μια συνηθισμένη αναβάθμιση μοντέλου. Αν η νέα έκδοση διατηρήσει τον εξακύλινδρο κινητήρα ενώ εστιάζει στο χαμηλό βάρος και στην οδική συμπεριφορά, θα μπορούσε να γίνει ένα από τα τελευταία συμπαγή BMW M που κατασκευάστηκαν γύρω από μια τόσο παραδοσιακή συνταγή.

Προς το παρόν, ωστόσο, τα γεγονότα και οι εικασίες πρέπει να παραμείνουν σαφώς διαχωρισμένα: μία ακόμη έκδοση G87 M2 αναφέρεται από εσωτερική πηγή του BimmerPost, αλλά η BMW δεν έχει επιβεβαιώσει την ονομασία M2 CSL, την τετρακίνηση, την ισχύ ή το κιβώτιο ταχυτήτων.

Οι πληροφορίες για το μελλοντικό μοντέλο προέρχονται από τη μακροχρόνια εσωτερική πηγή του BimmerPost, ενώ τα επιβεβαιωμένα τεχνικά χαρακτηριστικά για τις M2 CS και M2 M xDrive προέρχονται από τα επίσημα υλικά της BMW.

Μία ακόμη έκδοση G87

Ο χρήστης ynguldyn του BimmerPost συγκεντρώνει πληροφορίες από διαρροές εντός της BMW σε μια διαρκώς ενημερωμένη επισκόπηση των μελλοντικών σχεδίων μοντέλων της εταιρείας. Φροντίζει επίσης να τονίζει ότι οι πληροφορίες είναι ανεπίσημες και ότι δεν είναι εγγυημένο πως κάθε μοντέλο που αναφέρεται θα φτάσει στην παραγωγή.

Σε ενημέρωση του Αυγούστου 2026, αναφέρει ευθέως ότι έρχεται μία ακόμη έκδοση της G87 M2. Η ίδια επισκόπηση αναφέρει τον Ιούλιο του 2029 ως το τέλος της παραγωγής για την τρέχουσα M2.

Αυτή είναι μια σημαντική διάκριση από τον ισχυρισμό ότι η BMW έχει ήδη επιβεβαιώσει μια νέα M2 CSL ή άλλη μία M2 CS. Δεν το έχει κάνει. Προς το παρόν, το μόνο που έχουμε είναι μια ένδειξη από εσωτερική πηγή με ισχυρό ιστορικό αξιοπιστίας ότι μία ακόμη έκδοση βρίσκεται καθ’ οδόν.

Η M2 CS είναι η τρέχουσα κορυφαία έκδοση

Στην επίσημη γκάμα της BMW, η M2 CS είναι επί του παρόντος η πιο αιχμηρή έκδοση της M2. Ο 3,0 λίτρων εξακύλινδρος σε σειρά με δύο turbo αποδίδει 390 kW και 650 Nm, με ένα οκτατάχυτο κιβώτιο M Steptronic να μεταφέρει όλη αυτή την ισχύ στους πίσω τροχούς.

Η M2 CS επιταχύνει από 0-100 km/h σε 3,8 δευτερόλεπτα και φτάνει σε ηλεκτρονικά περιορισμένη τελική ταχύτητα 302 km/h. Η BMW μείωσε το βάρος κατά περίπου 30 kg σε σύγκριση με τη στάνταρ M2, εν μέρει μέσω της χρήσης πλαστικού ενισχυμένου με ανθρακονήματα για επιλεγμένα εξαρτήματα του αμαξώματος και του εσωτερικού.

Κατά το λανσάρισμα, το μοντέλο κόστιζε €115,000 στη Γερμανία. Η επίσημη συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου κατά WLTP είναι 10.0 l/100 km, με εκπομπές CO2 226 g/km.

Η CS έχει επίσης αποδείξει την ταχύτητά της στην πίστα, ολοκληρώνοντας έναν γύρο του Nürburgring Nordschleife σε 7 λεπτά και 25,5 δευτερόλεπτα.

Οποιαδήποτε επόμενη ειδική έκδοση θα χρειαζόταν επομένως να προσφέρει περισσότερα από μια μικρή αύξηση ισχύος.

Η τετρακίνηση δίνει στη BMW άλλη μία επιλογή

Το 2026, η BMW πρόσθεσε για πρώτη φορά τετρακίνηση M xDrive στη στάνταρ M2. Ο 3,0 λίτρων εξακύλινδρος σε σειρά κινητήρας της αποδίδει 353 kW, με την ισχύ να κατανέμεται μεταξύ του εμπρός και του πίσω άξονα ανάλογα με την διαθέσιμη πρόσφυση. Ένα Active M Differential συνεχίζει να διαχειρίζεται την κατανομή ροπής στον πίσω άξονα.

Η M2 M xDrive αναμένεται να φτάσει στην ευρωπαϊκή αγορά στα τέλη του καλοκαιριού του 2026. Στη Γερμανία κοστίζει €81,300, ενώ η επίσημη κατανάλωση καυσίμου κατά WLTP είναι περίπου 10.4 l/100 km, ανάλογα με τη διαμόρφωση.

Η άφιξη της τετρακίνησης καθιστά ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες τις εικασίες γύρω από μια μελλοντική M2. Από τεχνική άποψη, η BMW θα μπορούσε να συνδυάσει τον κινητήρα 390 kW της CS με το σύστημα M xDrive για να προσφέρει σημαντικά ισχυρότερη επιτάχυνση από στάση. Προς το παρόν, ωστόσο, δεν υπάρχουν αξιόπιστα στοιχεία ότι η BMW εξελίσσει ακριβώς ένα τέτοιο μοντέλο.

Μια CSL θα ακολουθούσε πολύ διαφορετική προσέγγιση

Μια άλλη πιθανότητα είναι μια M2 CSL. Ένα τέτοιο αυτοκίνητο θα ταίριαζε πιο φυσικά με την παραδοσιακή φιλοσοφία CSL της BMW, εάν η έμφαση δινόταν στη μείωση του βάρους, στη βελτίωση της αεροδυναμικής και στην ενίσχυση της απόδοσης στην πίστα, αντί απλώς στην προσθήκη περισσότερης ισχύος.

Η τρέχουσα M2 CS είναι ήδη περίπου 30 kg ελαφρύτερη από τη στάνταρ M2. Μια πιο ριζοσπαστική έκδοση θα μπορούσε να αφαιρέσει περαιτέρω εξοπλισμό άνεσης, να χρησιμοποιήσει σε μεγαλύτερο βαθμό σύνθετα υλικά και να υιοθετήσει πιο επιθετικές ρυθμίσεις ανάρτησης και αεροδυναμικής.

Προς το παρόν, και αυτό παραμένει εικασία. Οι αρχικές πληροφορίες του BimmerPost δεν προσδιορίζουν την επόμενη έκδοση G87 ως CSL.

Οι ισχυρισμοί για ειδική έκδοση με χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων θα πρέπει να αντιμετωπίζονται με την ίδια επιφύλαξη. Η τρέχουσα πισωκίνητη M2 εξακολουθεί να διατίθεται με εξατάχυτο χειροκίνητο κιβώτιο, αλλά δεν υπάρχουν επιβεβαιωμένες πληροφορίες για το κιβώτιο που σχεδιάζεται για οποιοδήποτε μελλοντικό ειδικό μοντέλο.

Η G87 θα μπορούσε να ολοκληρώσει την πορεία της με μια πολύ ιδιαίτερη νότα

Η θέση της M2 στη γκάμα της BMW αναμένεται να γίνεται ολοένα πιο ενδιαφέρουσα τα επόμενα χρόνια. Διατηρεί έναν κλασικό εξακύλινδρο σε σειρά κινητήρα και εξακολουθεί να διατίθεται τόσο με χειροκίνητο κιβώτιο όσο και με πίσω κίνηση, ακόμη και καθώς η BMW M στρέφεται ευρύτερα προς την ηλεκτροκίνηση.

Αν η ημερομηνία λήξης της παραγωγής τον Ιούλιο του 2029 που αναφέρει το BimmerPost αποδειχθεί ακριβής, η BMW έχει ακόμη άφθονο χρόνο για να εξελίξει μία τελευταία ειδική έκδοση της G87.

Η σημασία της θα μπορούσε να επεκτείνεται πολύ πέρα από μια συνηθισμένη αναβάθμιση μοντέλου. Αν η νέα έκδοση διατηρήσει τον εξακύλινδρο κινητήρα ενώ εστιάζει στο χαμηλό βάρος και στην οδική συμπεριφορά, θα μπορούσε να γίνει ένα από τα τελευταία συμπαγή BMW M που κατασκευάστηκαν γύρω από μια τόσο παραδοσιακή συνταγή.

Προς το παρόν, ωστόσο, τα γεγονότα και οι εικασίες πρέπει να παραμείνουν σαφώς διαχωρισμένα: μία ακόμη έκδοση G87 M2 αναφέρεται από εσωτερική πηγή του BimmerPost, αλλά η BMW δεν έχει επιβεβαιώσει την ονομασία M2 CSL, την τετρακίνηση, την ισχύ ή το κιβώτιο ταχυτήτων.

Οι πληροφορίες για το μελλοντικό μοντέλο προέρχονται από τη μακροχρόνια εσωτερική πηγή του BimmerPost, ενώ τα επιβεβαιωμένα τεχνικά χαρακτηριστικά για τις M2 CS και M2 M xDrive προέρχονται από τα επίσημα υλικά της BMW.