BMW M2 mogao bi dobiti još jednu hardcore verziju prije završetka proizvodnje
Aktualni BMW M2 generacije G87 možda nije dosegnuo kraj svojeg razvoja s modelom M2 CS. Prema izvoru s BimmerPosta koji godinama prati BMW-ove planove za buduće modele, G87 bi trebao ostati u proizvodnji do srpnja 2029., a prije toga se očekuje još jedna varijanta u ponudi. BMW, međutim, službeno nije potvrdio ni njezin naziv ni tehničke specifikacije.
Još jedna varijanta G87
Korisnik BimmerPosta ynguldyn prikuplja informacije iz curenja podataka unutar BMW-a u kontinuirano ažurirani pregled budućih planova modela te tvrtke. Također pažljivo naglašava da su informacije neslužbene i da nije zajamčeno da će svaki navedeni model stići u proizvodnju.
U ažuriranju iz kolovoza 2026. izravno navodi da stiže još jedna varijanta G87 M2. Isti pregled navodi srpanj 2029. kao završetak proizvodnje aktualnog M2.
To je važna razlika u odnosu na tvrdnju da je BMW već potvrdio novi M2 CSL ili još jedan M2 CS. Nije. Za sada imamo samo naznaku izvora iznutra s dobrim rezultatima da je na putu još jedna verzija.
M2 CS je aktualni vrh ponude
U BMW-ovoj službenoj ponudi M2 CS trenutačno je najoštrija verzija modela M2. Njegov 3,0-litreni redni šestcilindrični motor s dva turbopunjača razvija 390 kW i 650 Nm, a osmostupanjski mjenjač M Steptronic šalje svu tu snagu na stražnje kotače.
M2 CS ubrzava od 0 do 100 km/h za 3,8 sekundi i doseže elektronički ograničenu najveću brzinu od 302 km/h. BMW je smanjio masu za oko 30 kg u usporedbi sa standardnim M2, djelomično upotrebom plastike ojačane karbonskim vlaknima za odabrane komponente karoserije i interijera.
Pri lansiranju je model u Njemačkoj stajao €115,000. Njegova službena kombinirana potrošnja goriva prema WLTP-u iznosi 10,0 l/100 km, uz emisije CO2 od 226 g/km.
CS je također dokazao svoj tempo na stazi, odvozivši krug Nürburgring Nordschleifea za 7 minuta i 25,5 sekundi.
Svako kasnije posebno izdanje stoga bi moralo ponuditi više od skromnog povećanja snage.
Pogon na sve kotače BMW-u daje još jednu opciju
BMW je 2026. prvi put dodao pogon na sve kotače M xDrive standardnom M2. Njegov 3,0-litreni redni šestcilindrični motor razvija 353 kW, a snaga se raspodjeljuje između prednje i stražnje osovine prema dostupnom prianjanju. Active M Differential i dalje upravlja raspodjelom okretnog momenta preko stražnje osovine.
M2 M xDrive trebao bi na europsko tržište stići krajem ljeta 2026. U Njemačkoj stoji €81,300, dok je službena potrošnja goriva prema WLTP-u oko 10,4 l/100 km, ovisno o konfiguraciji.
Dolazak pogona na sve kotače čini nagađanja o budućem M2 posebno zanimljivima. U tehničkom smislu, BMW bi mogao kombinirati CS-ov motor od 390 kW sa sustavom M xDrive kako bi pružio znatno snažnije ubrzanje iz mjesta. Trenutačno, međutim, nema pouzdanih dokaza da BMW razvija upravo takav model.
CSL bi imao vrlo drukčiji pristup
Druga mogućnost je M2 CSL. Takav bi automobil prirodnije odgovarao BMW-ovoj tradicionalnoj CSL filozofiji kada bi naglasak bio na smanjenju mase, poboljšanju aerodinamike i izoštravanju performansi na stazi, umjesto na jednostavnom dodavanju više snage.
Aktualni M2 CS već je oko 30 kg lakši od standardnog M2. Radikalnija verzija mogla bi ukloniti dodatnu komfornu opremu, u većoj mjeri koristiti kompozitne materijale te usvojiti agresivnije postavke ovjesa i aerodinamike.
Za sada i to ostaje nagađanje. Izvorne informacije BimmerPosta ne označavaju sljedeću varijantu G87 kao CSL.
Tvrdnje o posebnom izdanju s ručnim mjenjačem treba promatrati s istim oprezom. Aktualni M2 sa stražnjim pogonom i dalje je dostupan sa šesterostupanjskim ručnim mjenjačem, ali nema potvrđenih informacija o mjenjaču planiranom za bilo koji budući posebni model.
G87 bi karijeru mogao završiti na vrlo poseban način
Položaj M2 unutar BMW-ove ponude trebao bi tijekom sljedećih nekoliko godina postajati sve zanimljiviji. Zadržava klasični redni šestcilindrični motor i još je dostupan s ručnim mjenjačem i pogonom na stražnje kotače, čak i dok se BMW M u širem smislu kreće prema elektrifikaciji.
Ako se datum završetka proizvodnje u srpnju 2029. koji navodi BimmerPost pokaže točnim, BMW još ima dovoljno vremena za razvoj jedne posljednje posebne verzije G87.
Njezina važnost mogla bi se protezati daleko izvan uobičajenog ažuriranja modela. Ako nova varijanta zadrži šestcilindrični motor uz fokus na malu masu i upravljivost, mogla bi postati jedan od posljednjih kompaktnih BMW M automobila izrađenih prema tako tradicionalnoj formuli.
Za sada, međutim, činjenice i nagađanja moraju ostati jasno odvojeni: insajder s BimmerPosta izvještava o još jednoj varijanti G87 M2, ali BMW nije potvrdio naziv M2 CSL, pogon na sve kotače, izlaznu snagu ni mjenjač.
Informacije o budućem modelu dolaze od dugogodišnjeg insajderskog izvora BimmerPosta, dok su potvrđene tehničke specifikacije za M2 CS i M2 M xDrive preuzete iz BMW-ovih službenih materijala.
Još jedna varijanta G87
Korisnik BimmerPosta ynguldyn prikuplja informacije iz curenja podataka unutar BMW-a u kontinuirano ažurirani pregled budućih planova modela te tvrtke. Također pažljivo naglašava da su informacije neslužbene i da nije zajamčeno da će svaki navedeni model stići u proizvodnju.
U ažuriranju iz kolovoza 2026. izravno navodi da stiže još jedna varijanta G87 M2. Isti pregled navodi srpanj 2029. kao završetak proizvodnje aktualnog M2.
To je važna razlika u odnosu na tvrdnju da je BMW već potvrdio novi M2 CSL ili još jedan M2 CS. Nije. Za sada imamo samo naznaku izvora iznutra s dobrim rezultatima da je na putu još jedna verzija.
M2 CS je aktualni vrh ponude
U BMW-ovoj službenoj ponudi M2 CS trenutačno je najoštrija verzija modela M2. Njegov 3,0-litreni redni šestcilindrični motor s dva turbopunjača razvija 390 kW i 650 Nm, a osmostupanjski mjenjač M Steptronic šalje svu tu snagu na stražnje kotače.
M2 CS ubrzava od 0 do 100 km/h za 3,8 sekundi i doseže elektronički ograničenu najveću brzinu od 302 km/h. BMW je smanjio masu za oko 30 kg u usporedbi sa standardnim M2, djelomično upotrebom plastike ojačane karbonskim vlaknima za odabrane komponente karoserije i interijera.
Pri lansiranju je model u Njemačkoj stajao €115,000. Njegova službena kombinirana potrošnja goriva prema WLTP-u iznosi 10,0 l/100 km, uz emisije CO2 od 226 g/km.
CS je također dokazao svoj tempo na stazi, odvozivši krug Nürburgring Nordschleifea za 7 minuta i 25,5 sekundi.
Svako kasnije posebno izdanje stoga bi moralo ponuditi više od skromnog povećanja snage.
Pogon na sve kotače BMW-u daje još jednu opciju
BMW je 2026. prvi put dodao pogon na sve kotače M xDrive standardnom M2. Njegov 3,0-litreni redni šestcilindrični motor razvija 353 kW, a snaga se raspodjeljuje između prednje i stražnje osovine prema dostupnom prianjanju. Active M Differential i dalje upravlja raspodjelom okretnog momenta preko stražnje osovine.
M2 M xDrive trebao bi na europsko tržište stići krajem ljeta 2026. U Njemačkoj stoji €81,300, dok je službena potrošnja goriva prema WLTP-u oko 10,4 l/100 km, ovisno o konfiguraciji.
Dolazak pogona na sve kotače čini nagađanja o budućem M2 posebno zanimljivima. U tehničkom smislu, BMW bi mogao kombinirati CS-ov motor od 390 kW sa sustavom M xDrive kako bi pružio znatno snažnije ubrzanje iz mjesta. Trenutačno, međutim, nema pouzdanih dokaza da BMW razvija upravo takav model.
CSL bi imao vrlo drukčiji pristup
Druga mogućnost je M2 CSL. Takav bi automobil prirodnije odgovarao BMW-ovoj tradicionalnoj CSL filozofiji kada bi naglasak bio na smanjenju mase, poboljšanju aerodinamike i izoštravanju performansi na stazi, umjesto na jednostavnom dodavanju više snage.
Aktualni M2 CS već je oko 30 kg lakši od standardnog M2. Radikalnija verzija mogla bi ukloniti dodatnu komfornu opremu, u većoj mjeri koristiti kompozitne materijale te usvojiti agresivnije postavke ovjesa i aerodinamike.
Za sada i to ostaje nagađanje. Izvorne informacije BimmerPosta ne označavaju sljedeću varijantu G87 kao CSL.
Tvrdnje o posebnom izdanju s ručnim mjenjačem treba promatrati s istim oprezom. Aktualni M2 sa stražnjim pogonom i dalje je dostupan sa šesterostupanjskim ručnim mjenjačem, ali nema potvrđenih informacija o mjenjaču planiranom za bilo koji budući posebni model.
G87 bi karijeru mogao završiti na vrlo poseban način
Položaj M2 unutar BMW-ove ponude trebao bi tijekom sljedećih nekoliko godina postajati sve zanimljiviji. Zadržava klasični redni šestcilindrični motor i još je dostupan s ručnim mjenjačem i pogonom na stražnje kotače, čak i dok se BMW M u širem smislu kreće prema elektrifikaciji.
Ako se datum završetka proizvodnje u srpnju 2029. koji navodi BimmerPost pokaže točnim, BMW još ima dovoljno vremena za razvoj jedne posljednje posebne verzije G87.
Njezina važnost mogla bi se protezati daleko izvan uobičajenog ažuriranja modela. Ako nova varijanta zadrži šestcilindrični motor uz fokus na malu masu i upravljivost, mogla bi postati jedan od posljednjih kompaktnih BMW M automobila izrađenih prema tako tradicionalnoj formuli.
Za sada, međutim, činjenice i nagađanja moraju ostati jasno odvojeni: insajder s BimmerPosta izvještava o još jednoj varijanti G87 M2, ali BMW nije potvrdio naziv M2 CSL, pogon na sve kotače, izlaznu snagu ni mjenjač.
Informacije o budućem modelu dolaze od dugogodišnjeg insajderskog izvora BimmerPosta, dok su potvrđene tehničke specifikacije za M2 CS i M2 M xDrive preuzete iz BMW-ovih službenih materijala.