BMW M2 ar putea primi încă o versiune hardcore înainte de încheierea producției
Actualul BMW M2 din generația G87 s-ar putea să nu fi ajuns la finalul dezvoltării odată cu M2 CS. Potrivit unei surse BimmerPost care urmărește de ani de zile planurile BMW privind viitoarele modele, G87 urmează să rămână în producție până în iulie 2029, iar o altă variantă este așteptată să se alăture gamei până atunci. BMW nu a confirmat însă oficial nici numele, nici specificațiile tehnice ale acesteia.
Încă o variantă G87
Utilizatorul BimmerPost ynguldyn centralizează informațiile provenite din scurgeri de informații din interiorul BMW într-o prezentare actualizată continuu a planurilor companiei privind modelele viitoare. De asemenea, el subliniază cu atenție că informațiile sunt neoficiale și că nu fiecare model menționat este garantat că va ajunge în producție.
Într-o actualizare din august 2026, el afirmă direct că urmează o altă variantă G87 M2. Aceeași prezentare indică iulie 2029 drept finalul producției pentru actualul M2.
Aceasta este o distincție importantă față de afirmația că BMW a confirmat deja un nou M2 CSL sau un alt M2 CS. Nu a făcut-o. Deocamdată, avem doar un indiciu de la o sursă din interior cu un istoric solid, potrivit căruia mai urmează o versiune.
M2 CS este actualul vârf de gamă
În gama oficială BMW, M2 CS este în prezent cea mai performantă versiune a lui M2. Motorul său cu șase cilindri în linie de 3.0 litri, cu două turbine, produce 390 kW și 650 Nm, iar transmisia M Steptronic cu opt trepte trimite toată această putere către roțile din spate.
M2 CS accelerează de la 0 la 100 km/h în 3.8 secunde și atinge o viteză maximă limitată electronic de 302 km/h. BMW a redus masa cu aproximativ 30 kg față de M2 standard, parțial prin utilizarea plasticului ranforsat cu fibră de carbon pentru anumite componente ale caroseriei și interiorului.
La lansare, modelul costa €115,000 în Germania. Consumul său oficial combinat WLTP este de 10.0 l/100 km, iar emisiile de CO2 sunt de 226 g/km.
CS și-a demonstrat ritmul și pe circuit, completând un tur al Nürburgring Nordschleife în 7 minute și 25.5 secunde.
Prin urmare, orice ediție specială ulterioară ar trebui să ofere mai mult decât o creștere modestă a puterii.
Tracțiunea integrală oferă BMW încă o opțiune
În 2026, BMW a adăugat pentru prima dată tracțiunea integrală M xDrive la M2 standard. Motorul său cu șase cilindri în linie de 3.0 litri produce 353 kW, puterea fiind distribuită între punțile față și spate în funcție de aderența disponibilă. Un diferențial activ M continuă să gestioneze distribuția cuplului pe puntea spate.
M2 M xDrive urmează să ajungă pe piața europeană la sfârșitul verii 2026. În Germania costă €81,300, în timp ce consumul oficial WLTP este de aproximativ 10.4 l/100 km, în funcție de configurație.
Sosirea tracțiunii integrale face speculațiile privind un viitor M2 deosebit de interesante. Din punct de vedere tehnic, BMW ar putea combina motorul de 390 kW al versiunii CS cu sistemul M xDrive pentru a oferi o accelerație de pe loc substanțial mai puternică. În prezent însă, nu există dovezi fiabile că BMW dezvoltă exact un astfel de model.
Un CSL ar adopta o abordare foarte diferită
O altă posibilitate este un M2 CSL. O astfel de mașină s-ar încadra mai natural în filozofia tradițională CSL a BMW dacă accentul ar fi pus pe reducerea masei, îmbunătățirea aerodinamicii și perfecționarea performanțelor pe circuit, mai degrabă decât pur și simplu pe adăugarea de putere.
Actualul M2 CS este deja cu aproximativ 30 kg mai ușor decât M2 standard. O versiune mai radicală ar putea elimina și mai multe echipamente de confort, ar putea utiliza mai intens materiale compozite și ar putea adopta reglaje mai agresive ale suspensiei și aerodinamicii.
Deocamdată, și aceasta rămâne o speculație. Informația originală de pe BimmerPost nu identifică următoarea variantă G87 drept un CSL.
Afirmațiile privind o ediție specială cu cutie manuală ar trebui tratate cu aceeași precauție. Actualul M2 cu tracțiune spate este încă disponibil cu o cutie manuală cu șase trepte, însă nu există informații confirmate despre transmisia planificată pentru vreun viitor model special.
G87 și-ar putea încheia cariera într-un mod cu totul special
Poziția lui M2 în gama BMW va deveni tot mai interesantă în următorii câțiva ani. Acesta păstrează un motor clasic cu șase cilindri în linie și este încă disponibil atât cu cutie manuală, cât și cu tracțiune spate, chiar dacă BMW M se îndreaptă mai amplu către electrificare.
Dacă data de încheiere a producției din iulie 2029 indicată de BimmerPost se dovedește corectă, BMW mai are suficient timp pentru a dezvolta o ultimă versiune specială a lui G87.
Semnificația acesteia ar putea depăși cu mult o actualizare obișnuită de model. Dacă noua variantă păstrează motorul cu șase cilindri, concentrându-se totodată pe masă redusă și manevrabilitate, ar putea deveni una dintre ultimele compacte BMW M construite după o formulă atât de tradițională.
Deocamdată însă, faptele și speculațiile trebuie să rămână clar separate: o altă variantă G87 M2 este raportată de un insider BimmerPost, dar BMW nu a confirmat numele M2 CSL, tracțiunea integrală, puterea sau transmisia.
Informațiile despre viitorul model provin de la sursa din interior de lungă durată a BimmerPost, în timp ce specificațiile tehnice confirmate pentru M2 CS și M2 M xDrive sunt preluate din materialele oficiale BMW.
Încă o variantă G87
Utilizatorul BimmerPost ynguldyn centralizează informațiile provenite din scurgeri de informații din interiorul BMW într-o prezentare actualizată continuu a planurilor companiei privind modelele viitoare. De asemenea, el subliniază cu atenție că informațiile sunt neoficiale și că nu fiecare model menționat este garantat că va ajunge în producție.
Într-o actualizare din august 2026, el afirmă direct că urmează o altă variantă G87 M2. Aceeași prezentare indică iulie 2029 drept finalul producției pentru actualul M2.
Aceasta este o distincție importantă față de afirmația că BMW a confirmat deja un nou M2 CSL sau un alt M2 CS. Nu a făcut-o. Deocamdată, avem doar un indiciu de la o sursă din interior cu un istoric solid, potrivit căruia mai urmează o versiune.
M2 CS este actualul vârf de gamă
În gama oficială BMW, M2 CS este în prezent cea mai performantă versiune a lui M2. Motorul său cu șase cilindri în linie de 3.0 litri, cu două turbine, produce 390 kW și 650 Nm, iar transmisia M Steptronic cu opt trepte trimite toată această putere către roțile din spate.
M2 CS accelerează de la 0 la 100 km/h în 3.8 secunde și atinge o viteză maximă limitată electronic de 302 km/h. BMW a redus masa cu aproximativ 30 kg față de M2 standard, parțial prin utilizarea plasticului ranforsat cu fibră de carbon pentru anumite componente ale caroseriei și interiorului.
La lansare, modelul costa €115,000 în Germania. Consumul său oficial combinat WLTP este de 10.0 l/100 km, iar emisiile de CO2 sunt de 226 g/km.
CS și-a demonstrat ritmul și pe circuit, completând un tur al Nürburgring Nordschleife în 7 minute și 25.5 secunde.
Prin urmare, orice ediție specială ulterioară ar trebui să ofere mai mult decât o creștere modestă a puterii.
Tracțiunea integrală oferă BMW încă o opțiune
În 2026, BMW a adăugat pentru prima dată tracțiunea integrală M xDrive la M2 standard. Motorul său cu șase cilindri în linie de 3.0 litri produce 353 kW, puterea fiind distribuită între punțile față și spate în funcție de aderența disponibilă. Un diferențial activ M continuă să gestioneze distribuția cuplului pe puntea spate.
M2 M xDrive urmează să ajungă pe piața europeană la sfârșitul verii 2026. În Germania costă €81,300, în timp ce consumul oficial WLTP este de aproximativ 10.4 l/100 km, în funcție de configurație.
Sosirea tracțiunii integrale face speculațiile privind un viitor M2 deosebit de interesante. Din punct de vedere tehnic, BMW ar putea combina motorul de 390 kW al versiunii CS cu sistemul M xDrive pentru a oferi o accelerație de pe loc substanțial mai puternică. În prezent însă, nu există dovezi fiabile că BMW dezvoltă exact un astfel de model.
Un CSL ar adopta o abordare foarte diferită
O altă posibilitate este un M2 CSL. O astfel de mașină s-ar încadra mai natural în filozofia tradițională CSL a BMW dacă accentul ar fi pus pe reducerea masei, îmbunătățirea aerodinamicii și perfecționarea performanțelor pe circuit, mai degrabă decât pur și simplu pe adăugarea de putere.
Actualul M2 CS este deja cu aproximativ 30 kg mai ușor decât M2 standard. O versiune mai radicală ar putea elimina și mai multe echipamente de confort, ar putea utiliza mai intens materiale compozite și ar putea adopta reglaje mai agresive ale suspensiei și aerodinamicii.
Deocamdată, și aceasta rămâne o speculație. Informația originală de pe BimmerPost nu identifică următoarea variantă G87 drept un CSL.
Afirmațiile privind o ediție specială cu cutie manuală ar trebui tratate cu aceeași precauție. Actualul M2 cu tracțiune spate este încă disponibil cu o cutie manuală cu șase trepte, însă nu există informații confirmate despre transmisia planificată pentru vreun viitor model special.
G87 și-ar putea încheia cariera într-un mod cu totul special
Poziția lui M2 în gama BMW va deveni tot mai interesantă în următorii câțiva ani. Acesta păstrează un motor clasic cu șase cilindri în linie și este încă disponibil atât cu cutie manuală, cât și cu tracțiune spate, chiar dacă BMW M se îndreaptă mai amplu către electrificare.
Dacă data de încheiere a producției din iulie 2029 indicată de BimmerPost se dovedește corectă, BMW mai are suficient timp pentru a dezvolta o ultimă versiune specială a lui G87.
Semnificația acesteia ar putea depăși cu mult o actualizare obișnuită de model. Dacă noua variantă păstrează motorul cu șase cilindri, concentrându-se totodată pe masă redusă și manevrabilitate, ar putea deveni una dintre ultimele compacte BMW M construite după o formulă atât de tradițională.
Deocamdată însă, faptele și speculațiile trebuie să rămână clar separate: o altă variantă G87 M2 este raportată de un insider BimmerPost, dar BMW nu a confirmat numele M2 CSL, tracțiunea integrală, puterea sau transmisia.
Informațiile despre viitorul model provin de la sursa din interior de lungă durată a BimmerPost, în timp ce specificațiile tehnice confirmate pentru M2 CS și M2 M xDrive sunt preluate din materialele oficiale BMW.