BMW M2 bi mogao da dobije još jednu ekstremnu verziju pre završetka proizvodnje
Aktuelni BMW M2 generacije G87 možda nije završio svoj razvoj sa modelom M2 CS. Prema izvoru sa BimmerPosta koji godinama prati BMW-ove planove za buduće modele, proizvodnja modela G87 trebalo bi da traje do jula 2029. godine, a očekuje se da se ponudi pre toga pridruži još jedna varijanta. BMW, međutim, nije zvanično potvrdio ni njen naziv ni tehničke specifikacije.
Još jedna varijanta G87
Korisnik BimmerPosta ynguldyn prikuplja informacije iz procurelih podataka unutar BMW-a u pregled budućih modelskih planova kompanije koji se stalno ažurira. Takođe pažljivo naglašava da su informacije nezvanične i da nije garantovano da će svaki navedeni model ući u proizvodnju.
U ažuriranju iz avgusta 2026. godine, on direktno navodi da stiže još jedna varijanta G87 M2. Isti pregled navodi jul 2029. kao kraj proizvodnje aktuelnog M2.
To je važna razlika u odnosu na tvrdnju da je BMW već potvrdio novi M2 CSL ili još jedan M2 CS. Nije. Za sada imamo samo nagoveštaj izvora iznutra sa dobrim dosadašnjim rezultatima da je još jedna verzija na putu.
M2 CS je aktuelni vrh ponude
U zvaničnoj BMW-ovoj ponudi, M2 CS je trenutno najoštrija verzija modela M2. Njegov 3,0-litarski redni šestocilindarski motor sa dva turbopunjača razvija 390 kW i 650 Nm, dok osmostepeni M Steptronic menjač svu tu snagu prenosi na zadnje točkove.
M2 CS ubrzava od 0 do 100 km/h za 3,8 sekundi i dostiže elektronski ograničenu maksimalnu brzinu od 302 km/h. BMW je smanjio masu za oko 30 kg u poređenju sa standardnim M2, delimično upotrebom plastike ojačane karbonskim vlaknima za odabrane komponente karoserije i enterijera.
Prilikom lansiranja, model je u Nemačkoj koštao €115,000. Njegova zvanična kombinovana potrošnja goriva prema WLTP-u iznosi 10.0 l/100 km, uz emisiju CO2 od 226 g/km.
CS je takođe dokazao svoj tempo na stazi, završivši krug na Nürburgring Nordschleifeu za 7 minuta i 25.5 sekundi.
Svako naredno specijalno izdanje stoga bi moralo da ponudi više od skromnog povećanja snage.
Pogon na sve točkove daje BMW-u još jednu opciju
BMW je 2026. godine prvi put dodao M xDrive pogon na sve točkove standardnom M2. Njegov 3,0-litarski redni šestocilindarski motor razvija 353 kW, pri čemu se snaga raspodeljuje između prednje i zadnje osovine u skladu sa raspoloživim prianjanjem. Active M Differential i dalje upravlja raspodelom obrtnog momenta preko zadnje osovine.
M2 M xDrive trebalo bi da stigne na evropsko tržište krajem leta 2026. U Nemačkoj košta €81,300, dok zvanična potrošnja goriva prema WLTP-u iznosi oko 10.4 l/100 km, u zavisnosti od konfiguracije.
Dolazak pogona na sve točkove čini spekulacije o budućem M2 posebno zanimljivim. U tehničkom smislu, BMW bi mogao da kombinuje motor CS-a od 390 kW sa sistemom M xDrive kako bi omogućio znatno snažnije ubrzanje iz mesta. Međutim, trenutno ne postoje pouzdani dokazi da BMW razvija baš takav model.
CSL bi imao sasvim drugačiji pristup
Druga mogućnost je M2 CSL. Takav automobil bi se prirodnije uklopio u BMW-ovu tradicionalnu CSL filozofiju kada bi fokus bio na smanjenju mase, poboljšanju aerodinamike i unapređenju performansi na stazi, umesto jednostavnog dodavanja više snage.
Aktuelni M2 CS već je oko 30 kg lakši od standardnog M2. Radikalnija verzija mogla bi da se odrekne dodatne opreme za udobnost, u većoj meri koristi kompozitne materijale i dobije agresivnija podešavanja oslanjanja i aerodinamike.
Za sada, i to ostaje spekulacija. Originalne informacije sa BimmerPosta ne identifikuju sledeću varijantu G87 kao CSL.
Tvrdnje o specijalnom izdanju sa manuelnim menjačem trebalo bi tretirati sa istim oprezom. Aktuelni M2 sa pogonom na zadnje točkove i dalje je dostupan sa šestostepenim manuelnim menjačem, ali nema potvrđenih informacija o menjaču planiranom za bilo koji budući specijalni model.
G87 bi mogao da završi karijeru na veoma poseban način
Pozicija modela M2 u BMW-ovoj ponudi trebalo bi da postane sve zanimljivija tokom narednih nekoliko godina. Zadržava klasični redni šestocilindarski motor i i dalje je dostupan sa manuelnim menjačem i pogonom na zadnje točkove, čak i dok BMW M u širem smislu prelazi ka elektrifikaciji.
Ako se datum završetka proizvodnje u julu 2029. koji navodi BimmerPost pokaže tačnim, BMW i dalje ima dovoljno vremena da razvije poslednju specijalnu verziju G87.
Njen značaj mogao bi da prevaziđe običnu obnovu modela. Ako nova varijanta zadrži šestocilindarski motor uz fokus na malu masu i upravljivost, mogla bi da postane jedan od poslednjih kompaktnih BMW M automobila napravljenih prema tako tradicionalnoj formuli.
Za sada, međutim, činjenice i spekulacije moraju ostati jasno odvojene: insajder sa BimmerPosta izveštava o još jednoj varijanti G87 M2, ali BMW nije potvrdio naziv M2 CSL, pogon na sve točkove, izlaznu snagu niti menjač.
Informacije o budućem modelu potiču od dugogodišnjeg insajderskog izvora BimmerPosta, dok su potvrđene tehničke specifikacije za M2 CS i M2 M xDrive preuzete iz BMW-ovih zvaničnih materijala.
Još jedna varijanta G87
Korisnik BimmerPosta ynguldyn prikuplja informacije iz procurelih podataka unutar BMW-a u pregled budućih modelskih planova kompanije koji se stalno ažurira. Takođe pažljivo naglašava da su informacije nezvanične i da nije garantovano da će svaki navedeni model ući u proizvodnju.
U ažuriranju iz avgusta 2026. godine, on direktno navodi da stiže još jedna varijanta G87 M2. Isti pregled navodi jul 2029. kao kraj proizvodnje aktuelnog M2.
To je važna razlika u odnosu na tvrdnju da je BMW već potvrdio novi M2 CSL ili još jedan M2 CS. Nije. Za sada imamo samo nagoveštaj izvora iznutra sa dobrim dosadašnjim rezultatima da je još jedna verzija na putu.
M2 CS je aktuelni vrh ponude
U zvaničnoj BMW-ovoj ponudi, M2 CS je trenutno najoštrija verzija modela M2. Njegov 3,0-litarski redni šestocilindarski motor sa dva turbopunjača razvija 390 kW i 650 Nm, dok osmostepeni M Steptronic menjač svu tu snagu prenosi na zadnje točkove.
M2 CS ubrzava od 0 do 100 km/h za 3,8 sekundi i dostiže elektronski ograničenu maksimalnu brzinu od 302 km/h. BMW je smanjio masu za oko 30 kg u poređenju sa standardnim M2, delimično upotrebom plastike ojačane karbonskim vlaknima za odabrane komponente karoserije i enterijera.
Prilikom lansiranja, model je u Nemačkoj koštao €115,000. Njegova zvanična kombinovana potrošnja goriva prema WLTP-u iznosi 10.0 l/100 km, uz emisiju CO2 od 226 g/km.
CS je takođe dokazao svoj tempo na stazi, završivši krug na Nürburgring Nordschleifeu za 7 minuta i 25.5 sekundi.
Svako naredno specijalno izdanje stoga bi moralo da ponudi više od skromnog povećanja snage.
Pogon na sve točkove daje BMW-u još jednu opciju
BMW je 2026. godine prvi put dodao M xDrive pogon na sve točkove standardnom M2. Njegov 3,0-litarski redni šestocilindarski motor razvija 353 kW, pri čemu se snaga raspodeljuje između prednje i zadnje osovine u skladu sa raspoloživim prianjanjem. Active M Differential i dalje upravlja raspodelom obrtnog momenta preko zadnje osovine.
M2 M xDrive trebalo bi da stigne na evropsko tržište krajem leta 2026. U Nemačkoj košta €81,300, dok zvanična potrošnja goriva prema WLTP-u iznosi oko 10.4 l/100 km, u zavisnosti od konfiguracije.
Dolazak pogona na sve točkove čini spekulacije o budućem M2 posebno zanimljivim. U tehničkom smislu, BMW bi mogao da kombinuje motor CS-a od 390 kW sa sistemom M xDrive kako bi omogućio znatno snažnije ubrzanje iz mesta. Međutim, trenutno ne postoje pouzdani dokazi da BMW razvija baš takav model.
CSL bi imao sasvim drugačiji pristup
Druga mogućnost je M2 CSL. Takav automobil bi se prirodnije uklopio u BMW-ovu tradicionalnu CSL filozofiju kada bi fokus bio na smanjenju mase, poboljšanju aerodinamike i unapređenju performansi na stazi, umesto jednostavnog dodavanja više snage.
Aktuelni M2 CS već je oko 30 kg lakši od standardnog M2. Radikalnija verzija mogla bi da se odrekne dodatne opreme za udobnost, u većoj meri koristi kompozitne materijale i dobije agresivnija podešavanja oslanjanja i aerodinamike.
Za sada, i to ostaje spekulacija. Originalne informacije sa BimmerPosta ne identifikuju sledeću varijantu G87 kao CSL.
Tvrdnje o specijalnom izdanju sa manuelnim menjačem trebalo bi tretirati sa istim oprezom. Aktuelni M2 sa pogonom na zadnje točkove i dalje je dostupan sa šestostepenim manuelnim menjačem, ali nema potvrđenih informacija o menjaču planiranom za bilo koji budući specijalni model.
G87 bi mogao da završi karijeru na veoma poseban način
Pozicija modela M2 u BMW-ovoj ponudi trebalo bi da postane sve zanimljivija tokom narednih nekoliko godina. Zadržava klasični redni šestocilindarski motor i i dalje je dostupan sa manuelnim menjačem i pogonom na zadnje točkove, čak i dok BMW M u širem smislu prelazi ka elektrifikaciji.
Ako se datum završetka proizvodnje u julu 2029. koji navodi BimmerPost pokaže tačnim, BMW i dalje ima dovoljno vremena da razvije poslednju specijalnu verziju G87.
Njen značaj mogao bi da prevaziđe običnu obnovu modela. Ako nova varijanta zadrži šestocilindarski motor uz fokus na malu masu i upravljivost, mogla bi da postane jedan od poslednjih kompaktnih BMW M automobila napravljenih prema tako tradicionalnoj formuli.
Za sada, međutim, činjenice i spekulacije moraju ostati jasno odvojene: insajder sa BimmerPosta izveštava o još jednoj varijanti G87 M2, ali BMW nije potvrdio naziv M2 CSL, pogon na sve točkove, izlaznu snagu niti menjač.
Informacije o budućem modelu potiču od dugogodišnjeg insajderskog izvora BimmerPosta, dok su potvrđene tehničke specifikacije za M2 CS i M2 M xDrive preuzete iz BMW-ovih zvaničnih materijala.