BMW M2 prvi put dobija pogon na sva četiri točka i do 100 km/h stiže za 3,7 sekundi
BMW M prvi put uvodi M xDrive u gamu modela M2. Kompaktni M kupe zadržava redni šestocilindraš od 353 kW, uz 600 Nm dobija više trakcije i do 100 km/h stiže za 3,7 sekundi, dok ručni menjač ostaje rezervisan za verziju sa zadnjim pogonom.
BMW M2 će prvi put dobiti M xDrive pogon na sva četiri točka. Za ovaj model to je velika promena. Do sada je M2 predstavljao najčistiju školu BMW M filozofije: kompaktni kupe, redni šestocilindraš, zadnji pogon i mogućnost izbora ručnog menjača. Novi M2 xDrive ne menja tu formulu, već joj dodaje bržu i upotrebljiviju varijantu za sva godišnja doba.
Tehnička osnova ostaje poznata. Trolitarski turbo redni šestocilindraš razvija 353 kW i 600 Nm, a snaga se prenosi na točkove preko osmostepenog M Steptronic automatskog menjača. Ručni menjač ostaje uz M2 sa zadnjim pogonom, gde je obrtni moment ograničen na 550 Nm, a ubrzanje od 0 do 100 km/h traje 4,2 sekunde. Automatik sa zadnjim pogonom takođe dobija 600 Nm i do 100 km/h stiže za 4,0 sekunde.
Pogon na sva četiri točka ovde nije sigurnosna mreža, već alat za brzinu.
M xDrive koristi postavku sa izraženim osloncem na zadnju osovinu. U normalnim uslovima sistem šalje snagu na zadnje točkove, a prednju osovinu uključuje tek kada zadnji kraj više ne može da prenese sav obrtni moment na podlogu. Active M Differential i M podešena kontrola trakcije raspodeljuju pogon između zadnjih točkova kako bi se sačuvala prepoznatljiva spremnost M2 da se okreće u krivini. Putem menija M Setup vozač može da izabere i 2WD režim, koji isključuje prednju osovinu i deaktivira kontrolu stabilnosti.
Rezultat se vidi u brojkama. BMW M2 xDrive ubrzava od 0 do 100 km/h za 3,7 sekundi, od 0 do 200 km/h za 12,8 sekundi, dok međuubrzanje od 80 do 120 km/h traje 3,7 sekundi. Elektronski limiter zaustavlja maksimalnu brzinu na 250 km/h, dok je uz M Driver’s Package podignuta na 285 km/h.
Najzanimljivije unapređenje motora nije sistem pogona na sva četiri točka, već BMW M Ignite. Reč je o sistemu paljenja sa pretkomorom, koji će BMW od sredine ove godine uvoditi na svojim M rednim šestocilindarskim motorima. Rešenje potiče iz trkačke tehnologije, a BMW tvrdi da smanjuje potrošnju goriva pri velikom opterećenju i istovremeno pomaže u ispunjavanju EU7 norme.
Za Evropu je to važno. Zvanična WLTP potrošnja goriva za M2 xDrive iznosi 10,4 do 10,3 l/100 km, uz emisiju CO2 od 235 do 233 g/km, što ga i dalje svrstava u klasu G. Ovo nije automobil lak u poreskom smislu, ali na stazi i pri vožnji velikim brzinama na Autobanu manja potrošnja pod opterećenjem može doneti stvarnu prednost, sa dužim stintovima iz istog rezervoara i manjim toplotnim opterećenjem.
M2 xDrive sada ulazi na teritoriju modela M4.
Manji i jeftiniji put do BMW M sveta sa šest cilindara i pogonom na sva četiri točka sada je upravo M2 xDrive. Poređenje sa modelom M4 Competition xDrive pokazuje koliko se kompaktni M2 približio: M4 nudi 390 kW i 650 Nm i do 100 km/h stiže za 3,5 sekundi. M2 xDrive zaostaje za njim samo 0,2 sekunde.
U istoj klasi kompaktnih sportskih modela, Audi RS 3 razvija 294 kW i 500 Nm i do 100 km/h ubrzava za 3,8 sekundi. M2 xDrive ga nadmašuje po sirovoj snazi i ubrzanju, iako Audi zadržava prednost praktičnijom karoserijom i jedinstvenim karakterom petocilindarskog motora.
Njegova globalna uloga veća je od značaja jedne nove verzije.
BMW navodi da je M2 bio najprodavaniji sportski model visokih performansi marke u 2025. godini. To objašnjava zašto BMW ne rizikuje nestanak verzije sa ručnim menjačem i zadnjim pogonom, već širi ponudu. M2 sada mora da se obrati i puristi koji želi mehaničku povezanost sa automobilom, i kupcu koji želi isti motor uz snažnije startno ubrzanje, bolju zimsku upotrebljivost i veću rezervu prianjanja.
BMW će proizvodnju modela M2 xDrive pokrenuti u avgustu 2026. u fabrici San Luis Potosi u Meksiku. BMW kao ključna tržišta navodi Sjedinjene Države, Nemačku i Kinu. Taj trio jasno objašnjava strategiju modela: u Americi su važni ubrzanje i cena, u Nemačkoj Autoban i lojalna M kultura, dok u Kini težinu imaju premium oznaka, svežina modela i tehnološki status.
BMW M2 xDrive koristi trolitarski turbo redni šestocilindraš sa 353 kW i 600 Nm.
Ubrzanje od 0 do 100 km/h traje 3,7 sekundi, od 0 do 200 km/h 12,8 sekundi, a maksimalna brzina iznosi 250 km/h, odnosno 285 km/h uz M Driver’s Package.
M xDrive koristi postavku sa naglaskom na zadnju osovinu i omogućava 2WD režim sa isključenom kontrolom stabilnosti.
Ručni menjač ostaje ekskluzivno rezervisan za M2 sa zadnjim pogonom, dok xDrive dolazi isključivo sa osmostepenim M Steptronic automatikom.
WLTP potrošnja goriva iznosi 10,4 do 10,3 l/100 km, uz emisiju CO2 od 235 do 233 g/km.
BMW M2 menja deo svoje osnovne formule, ali ne odustaje od karaktera automobila sa pogonom pozadi. BMW M2 će prvi put dobiti M xDrive pogon na sva četiri točka. Za ovaj model to je velika promena. Do sada je M2 predstavljao najčistiju školu BMW M filozofije: kompaktni kupe, redni šestocilindraš, zadnji pogon i mogućnost izbora ručnog menjača. Novi M2 xDrive ne menja tu formulu, već joj dodaje bržu i upotrebljiviju varijantu za sva godišnja doba. Tehnička osnova ostaje poznata. Trolitarski turbo redni šestocilindraš razvija 353 kW i 600 Nm, a snaga se prenosi na točkove preko osmostepenog M Steptronic automatskog menjača. Ručni menjač ostaje uz M2 sa zadnjim pogonom, gde je obrtni moment ograničen na 550 Nm, a ubrzanje od 0 do 100 km/h traje 4,2 sekunde. Automatik sa zadnjim pogonom takođe dobija 600 Nm i do 100 km/h stiže za 4,0 sekunde. Pogon na sva četiri točka ovde nije sigurnosna mreža, već alat za brzinu. M xDrive koristi postavku sa izraženim osloncem na zadnju osovinu. U normalnim uslovima sistem šalje snagu na zadnje točkove, a prednju osovinu uključuje tek kada zadnji kraj više ne može da prenese sav obrtni moment na podlogu. Active M Differential i M podešena kontrola trakcije raspodeljuju pogon između zadnjih točkova kako bi se sačuvala prepoznatljiva spremnost M2 da se okreće u krivini. Putem menija M Setup vozač može da izabere i 2WD režim, koji isključuje prednju osovinu i deaktivira kontrolu stabilnosti. Rezultat se vidi u brojkama. BMW M2 xDrive ubrzava od 0 do 100 km/h za 3,7 sekundi, od 0 do 200 km/h za 12,8 sekundi, dok međuubrzanje od 80 do 120 km/h traje 3,7 sekundi. Elektronski limiter zaustavlja maksimalnu brzinu na 250 km/h, dok je uz M Driver’s Package podignuta na 285 km/h. Najzanimljivije unapređenje motora nije sistem pogona na sva četiri točka, već BMW M Ignite. Reč je o sistemu paljenja sa pretkomorom, koji će BMW od sredine ove godine uvoditi na svojim M rednim šestocilindarskim motorima. Rešenje potiče iz trkačke tehnologije, a BMW tvrdi da smanjuje potrošnju goriva pri velikom opterećenju i istovremeno pomaže u ispunjavanju EU7 norme. Za Evropu je to važno. Zvanična WLTP potrošnja goriva za M2 xDrive iznosi 10,4 do 10,3 l/100 km, uz emisiju CO2 od 235 do 233 g/km, što ga i dalje svrstava u klasu G. Ovo nije automobil lak u poreskom smislu, ali na stazi i pri vožnji velikim brzinama na Autobanu manja potrošnja pod opterećenjem može doneti stvarnu prednost, sa dužim stintovima iz istog rezervoara i manjim toplotnim opterećenjem. M2 xDrive sada ulazi na teritoriju modela M4. Manji i jeftiniji put do BMW M sveta sa šest cilindara i pogonom na sva četiri točka sada je upravo M2 xDrive. Poređenje sa modelom M4 Competition xDrive pokazuje koliko se kompaktni M2 približio: M4 nudi 390 kW i 650 Nm i do 100 km/h stiže za 3,5 sekundi. M2 xDrive zaostaje za njim samo 0,2 sekunde. U istoj klasi kompaktnih sportskih modela, Audi RS 3 razvija 294 kW i 500 Nm i do 100 km/h ubrzava za 3,8 sekundi. M2 xDrive ga nadmašuje po sirovoj snazi i ubrzanju, iako Audi zadržava prednost praktičnijom karoserijom i jedinstvenim karakterom petocilindarskog motora. Njegova globalna uloga veća je od značaja jedne nove verzije. BMW navodi da je M2 bio najprodavaniji sportski model visokih performansi marke u 2025. godini. To objašnjava zašto BMW ne rizikuje nestanak verzije sa ručnim menjačem i zadnjim pogonom, već širi ponudu. M2 sada mora da se obrati i puristi koji želi mehaničku povezanost sa automobilom, i kupcu koji želi isti motor uz snažnije startno ubrzanje, bolju zimsku upotrebljivost i veću rezervu prianjanja. BMW će proizvodnju modela M2 xDrive pokrenuti u avgustu 2026. u fabrici San Luis Potosi u Meksiku. BMW kao ključna tržišta navodi Sjedinjene Države, Nemačku i Kinu. Taj trio jasno objašnjava strategiju modela: u Americi su važni ubrzanje i cena, u Nemačkoj Autoban i lojalna M kultura, dok u Kini težinu imaju premium oznaka, svežina modela i tehnološki status. BMW M2 xDrive koristi trolitarski turbo redni šestocilindraš sa 353 kW i 600 Nm. Ubrzanje od 0 do 100 km/h traje 3,7 sekundi, od 0 do 200 km/h 12,8 sekundi, a maksimalna brzina iznosi 250 km/h, odnosno 285 km/h uz M Driver’s Package. M xDrive koristi postavku sa naglaskom na zadnju osovinu i omogućava 2WD režim sa isključenom kontrolom stabilnosti. Ručni menjač ostaje ekskluzivno rezervisan za M2 sa zadnjim pogonom, dok xDrive dolazi isključivo sa osmostepenim M Steptronic automatikom. WLTP potrošnja goriva iznosi 10,4 do 10,3 l/100 km, uz emisiju CO2 od 235 do 233 g/km.