BMW M2 kan få ytterligare en hardcore-version innan produktionen avslutas
Den nuvarande BMW M2 av G87-generationen kan ännu inte ha nått slutet av sin utveckling med M2 CS. Enligt en BimmerPost-källa som har följt BMW:s framtida modellplaner i flera år ska G87 fortsätta tillverkas till juli 2029, och ytterligare en variant väntas ansluta till modellprogrammet innan dess. BMW har dock inte officiellt bekräftat vare sig dess namn eller tekniska specifikation.
Ytterligare en G87-variant
BimmerPost-användaren ynguldyn sammanställer information från läckor inom BMW i en kontinuerligt uppdaterad översikt över företagets framtida modellplaner. Han är också noga med att betona att informationen är inofficiell och att inte varje modell på listan garanterat når produktion.
I en uppdatering från augusti 2026 uppger han direkt att ytterligare en G87 M2-variant är på väg. Samma översikt anger juli 2029 som slutet för produktionen av den nuvarande M2.
Det är en viktig skillnad jämfört med att hävda att BMW redan har bekräftat en ny M2 CSL eller ytterligare en M2 CS. Det har man inte. För närvarande har vi bara en antydan från en insynskälla med stark historik om att ytterligare en version är på väg.
M2 CS är den nuvarande toppmodellen
I BMW:s officiella modellprogram är M2 CS för närvarande den vassaste versionen av M2. Dess 3,0-liters raka sexa med dubbla turbokompressorer producerar 390 kW och 650 Nm, med en åttastegad M Steptronic-växellåda som skickar all kraft till bakhjulen.
M2 CS accelererar från 0-100 km/h på 3,8 sekunder och når en elektroniskt begränsad topphastighet på 302 km/h. BMW minskade vikten med omkring 30 kg jämfört med standard-M2, delvis genom användning av kolfiberförstärkt plast i utvalda kaross- och interiörkomponenter.
Vid lanseringen kostade modellen €115,000 i Tyskland. Den officiella kombinerade WLTP-bränsleförbrukningen är 10.0 l/100 km, med CO2-utsläpp på 226 g/km.
CS har också visat sitt tempo på bana genom att köra ett varv på Nürburgring Nordschleife på 7 minuter 25.5 sekunder.
En efterföljande specialutgåva skulle därför behöva erbjuda mer än en blygsam effektökning.
Fyrhjulsdrift ger BMW ytterligare ett alternativ
Under 2026 lade BMW till M xDrive-fyrhjulsdrift för standard-M2 för första gången. Dess 3,0-liters raka sexa producerar 353 kW, och kraften fördelas mellan fram- och bakaxeln utifrån tillgängligt grepp. En Active M Differential fortsätter att hantera vridmomentsfördelningen över bakaxeln.
M2 M xDrive väntas nå den europeiska marknaden under sensommaren 2026. I Tyskland kostar den €81,300, medan den officiella WLTP-bränsleförbrukningen ligger på omkring 10.4 l/100 km beroende på konfiguration.
Fyrhjulsdriftens ankomst gör spekulationerna kring en framtida M2 särskilt intressanta. Rent tekniskt skulle BMW kunna kombinera CS:ens motor på 390 kW med M xDrive-systemet för att ge betydligt starkare acceleration från stillastående. För närvarande finns det dock inga tillförlitliga belägg för att BMW utvecklar just en sådan modell.
En CSL skulle innebära en helt annan inriktning
En annan möjlighet är en M2 CSL. En sådan bil skulle passa BMW:s traditionella CSL-filosofi mer naturligt om fokus låg på viktminskning, förbättrad aerodynamik och vassare bankörning snarare än att bara tillföra mer effekt.
Nuvarande M2 CS är redan omkring 30 kg lättare än standard-M2. En mer radikal version skulle kunna avstå från ytterligare komfortutrustning, använda kompositmaterial i större utsträckning och få mer aggressiva inställningar för chassi och aerodynamik.
Även det är för närvarande spekulation. Den ursprungliga informationen från BimmerPost identifierar inte nästa G87-variant som en CSL.
Påståenden om en specialutgåva med manuell växellåda bör behandlas med samma försiktighet. Den nuvarande bakhjulsdrivna M2 finns fortfarande tillgänglig med sexväxlad manuell växellåda, men det finns ingen bekräftad information om den växellåda som planeras för någon framtida specialmodell.
G87 kan avsluta sin karriär på ett mycket speciellt sätt
M2:s position i BMW:s modellprogram väntas bli allt mer intressant under de kommande åren. Den behåller en klassisk rak sexcylindrig motor och finns fortfarande med både manuell växellåda och bakhjulsdrift, samtidigt som BMW M i bredare mening rör sig mot elektrifiering.
Om BimmerPosts produktionsslutdatum i juli 2029 visar sig stämma har BMW fortfarande gott om tid att utveckla en sista specialversion av G87.
Dess betydelse kan sträcka sig långt bortom en vanlig modelluppdatering. Om den nya varianten behåller sexcylindermotorn samtidigt som den fokuserar på låg vikt och väghållning, kan den bli en av de sista kompakta BMW M-bilarna som byggs kring en sådan traditionell formel.
För närvarande måste dock fakta och spekulation hållas tydligt åtskilda: ytterligare en G87 M2-variant rapporteras av en BimmerPost-insider, men BMW har inte bekräftat namnet M2 CSL, fyrhjulsdrift, effektuttag eller växellåda.
Informationen om den framtida modellen kommer från BimmerPosts långvariga insynskälla, medan de bekräftade tekniska specifikationerna för M2 CS och M2 M xDrive är hämtade från BMW:s officiella material.
Ytterligare en G87-variant
BimmerPost-användaren ynguldyn sammanställer information från läckor inom BMW i en kontinuerligt uppdaterad översikt över företagets framtida modellplaner. Han är också noga med att betona att informationen är inofficiell och att inte varje modell på listan garanterat når produktion.
I en uppdatering från augusti 2026 uppger han direkt att ytterligare en G87 M2-variant är på väg. Samma översikt anger juli 2029 som slutet för produktionen av den nuvarande M2.
Det är en viktig skillnad jämfört med att hävda att BMW redan har bekräftat en ny M2 CSL eller ytterligare en M2 CS. Det har man inte. För närvarande har vi bara en antydan från en insynskälla med stark historik om att ytterligare en version är på väg.
M2 CS är den nuvarande toppmodellen
I BMW:s officiella modellprogram är M2 CS för närvarande den vassaste versionen av M2. Dess 3,0-liters raka sexa med dubbla turbokompressorer producerar 390 kW och 650 Nm, med en åttastegad M Steptronic-växellåda som skickar all kraft till bakhjulen.
M2 CS accelererar från 0-100 km/h på 3,8 sekunder och når en elektroniskt begränsad topphastighet på 302 km/h. BMW minskade vikten med omkring 30 kg jämfört med standard-M2, delvis genom användning av kolfiberförstärkt plast i utvalda kaross- och interiörkomponenter.
Vid lanseringen kostade modellen €115,000 i Tyskland. Den officiella kombinerade WLTP-bränsleförbrukningen är 10.0 l/100 km, med CO2-utsläpp på 226 g/km.
CS har också visat sitt tempo på bana genom att köra ett varv på Nürburgring Nordschleife på 7 minuter 25.5 sekunder.
En efterföljande specialutgåva skulle därför behöva erbjuda mer än en blygsam effektökning.
Fyrhjulsdrift ger BMW ytterligare ett alternativ
Under 2026 lade BMW till M xDrive-fyrhjulsdrift för standard-M2 för första gången. Dess 3,0-liters raka sexa producerar 353 kW, och kraften fördelas mellan fram- och bakaxeln utifrån tillgängligt grepp. En Active M Differential fortsätter att hantera vridmomentsfördelningen över bakaxeln.
M2 M xDrive väntas nå den europeiska marknaden under sensommaren 2026. I Tyskland kostar den €81,300, medan den officiella WLTP-bränsleförbrukningen ligger på omkring 10.4 l/100 km beroende på konfiguration.
Fyrhjulsdriftens ankomst gör spekulationerna kring en framtida M2 särskilt intressanta. Rent tekniskt skulle BMW kunna kombinera CS:ens motor på 390 kW med M xDrive-systemet för att ge betydligt starkare acceleration från stillastående. För närvarande finns det dock inga tillförlitliga belägg för att BMW utvecklar just en sådan modell.
En CSL skulle innebära en helt annan inriktning
En annan möjlighet är en M2 CSL. En sådan bil skulle passa BMW:s traditionella CSL-filosofi mer naturligt om fokus låg på viktminskning, förbättrad aerodynamik och vassare bankörning snarare än att bara tillföra mer effekt.
Nuvarande M2 CS är redan omkring 30 kg lättare än standard-M2. En mer radikal version skulle kunna avstå från ytterligare komfortutrustning, använda kompositmaterial i större utsträckning och få mer aggressiva inställningar för chassi och aerodynamik.
Även det är för närvarande spekulation. Den ursprungliga informationen från BimmerPost identifierar inte nästa G87-variant som en CSL.
Påståenden om en specialutgåva med manuell växellåda bör behandlas med samma försiktighet. Den nuvarande bakhjulsdrivna M2 finns fortfarande tillgänglig med sexväxlad manuell växellåda, men det finns ingen bekräftad information om den växellåda som planeras för någon framtida specialmodell.
G87 kan avsluta sin karriär på ett mycket speciellt sätt
M2:s position i BMW:s modellprogram väntas bli allt mer intressant under de kommande åren. Den behåller en klassisk rak sexcylindrig motor och finns fortfarande med både manuell växellåda och bakhjulsdrift, samtidigt som BMW M i bredare mening rör sig mot elektrifiering.
Om BimmerPosts produktionsslutdatum i juli 2029 visar sig stämma har BMW fortfarande gott om tid att utveckla en sista specialversion av G87.
Dess betydelse kan sträcka sig långt bortom en vanlig modelluppdatering. Om den nya varianten behåller sexcylindermotorn samtidigt som den fokuserar på låg vikt och väghållning, kan den bli en av de sista kompakta BMW M-bilarna som byggs kring en sådan traditionell formel.
För närvarande måste dock fakta och spekulation hållas tydligt åtskilda: ytterligare en G87 M2-variant rapporteras av en BimmerPost-insider, men BMW har inte bekräftat namnet M2 CSL, fyrhjulsdrift, effektuttag eller växellåda.
Informationen om den framtida modellen kommer från BimmerPosts långvariga insynskälla, medan de bekräftade tekniska specifikationerna för M2 CS och M2 M xDrive är hämtade från BMW:s officiella material.