BMW M2 by mohlo pred koncom výroby dostať ešte jednu hardcore verziu
Súčasné BMW M2 generácie G87 možno s modelom M2 CS ešte nedosiahlo koniec svojho vývoja. Podľa zdroja BimmerPostu, ktorý už roky sleduje plány BMW týkajúce sa budúcich modelov, má G87 zostať vo výrobe až do júla 2029, pričom dovtedy sa má do ponuky pridať ďalší variant. BMW však oficiálne nepotvrdilo ani jeho názov, ani technickú špecifikáciu.
Ešte jeden variant G87
Používateľ BimmerPostu ynguldyn zhromažďuje informácie z únikov v rámci BMW do priebežne aktualizovaného prehľadu budúcich modelových plánov spoločnosti. Zároveň starostlivo zdôrazňuje, že tieto informácie sú neoficiálne a že nie každý uvedený model sa zaručene dostane do výroby.
V aktualizácii z augusta 2026 priamo uvádza, že prichádza ďalší variant G87 M2. Ten istý prehľad uvádza júl 2029 ako koniec výroby súčasnej M2.
To je dôležitý rozdiel oproti tvrdeniu, že BMW už potvrdilo nové M2 CSL alebo ďalšie M2 CS. Nepotvrdilo. Zatiaľ máme len náznak od interného zdroja so silnou históriou presných informácií, že je na ceste ešte jedna verzia.
M2 CS je súčasnou vlajkovou loďou
V oficiálnej ponuke BMW je M2 CS momentálne najostrejšou verziou M2. Jeho 3,0-litrový radový šesťvalec s dvoma turbodúchadlami produkuje 390 kW a 650 Nm, pričom osemstupňová prevodovka M Steptronic prenáša všetok tento výkon na zadné kolesá.
M2 CS zrýchli z 0-100 km/h za 3,8 sekundy a dosahuje elektronicky obmedzenú maximálnu rýchlosť 302 km/h. BMW v porovnaní so štandardným M2 znížilo hmotnosť približne o 30 kg, čiastočne použitím plastu vystuženého uhlíkovými vláknami na vybraných komponentoch karosérie a interiéru.
Pri uvedení na trh model stál v Nemecku €115,000. Jeho oficiálna kombinovaná spotreba paliva podľa WLTP je 10,0 l/100 km a emisie CO2 dosahujú 226 g/km.
CS preukázalo svoje tempo aj na okruhu, keď kolo na Nürburgringu Nordschleife absolvovalo za 7 minút 25,5 sekundy.
Akákoľvek následná špeciálna edícia by preto musela ponúknuť viac než len mierne zvýšenie výkonu.
Pohon všetkých kolies dáva BMW ďalšiu možnosť
V roku 2026 BMW po prvýkrát pridalo pohon všetkých kolies M xDrive do štandardného M2. Jeho 3,0-litrový radový šesťvalec produkuje 353 kW, pričom výkon sa rozdeľuje medzi prednú a zadnú nápravu podľa dostupnej priľnavosti. Aktívny diferenciál M naďalej riadi rozdeľovanie krútiaceho momentu naprieč zadnou nápravou.
M2 M xDrive má prísť na európsky trh koncom leta 2026. V Nemecku stojí €81,300, zatiaľ čo oficiálna spotreba paliva podľa WLTP je v závislosti od konfigurácie približne 10,4 l/100 km.
Príchod pohonu všetkých kolies robí špekulácie o budúcej M2 mimoriadne zaujímavými. Z technického hľadiska by BMW mohlo spojiť motor CS s výkonom 390 kW so systémom M xDrive, aby dosiahlo výrazne lepšie zrýchlenie z miesta. V súčasnosti však neexistujú spoľahlivé dôkazy, že BMW vyvíja presne takýto model.
CSL by zvolilo úplne odlišný prístup
Ďalšou možnosťou je M2 CSL. Takéto auto by prirodzenejšie zapadalo do tradičnej filozofie BMW CSL, ak by sa zameralo na zníženie hmotnosti, zlepšenie aerodynamiky a zvýšenie výkonu na okruhu, a nie iba na pridanie ďalšieho výkonu.
Súčasné M2 CS je už približne o 30 kg ľahšie než štandardné M2. Radikálnejšia verzia by mohla odstrániť ďalšiu komfortnú výbavu, vo väčšej miere využiť kompozitné materiály a prijať agresívnejšie nastavenie podvozka a aerodynamiky.
Zatiaľ však aj to zostáva špekuláciou. Pôvodná informácia BimmerPostu neoznačuje ďalší variant G87 ako CSL.
Tvrdenia o špeciálnej edícii s manuálnou prevodovkou treba vnímať s rovnakou opatrnosťou. Súčasné M2 so zadným pohonom je naďalej dostupné so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, no neexistujú žiadne potvrdené informácie o prevodovke plánovanej pre prípadný budúci špeciálny model.
G87 by mohlo svoju kariéru ukončiť veľmi výnimočne
Pozícia M2 v ponuke BMW bude v nasledujúcich rokoch čoraz zaujímavejšia. Zachováva si klasický radový šesťvalec a stále je dostupné s manuálnou prevodovkou aj pohonom zadných kolies, hoci BMW M sa vo väčšej miere posúva smerom k elektrifikácii.
Ak sa dátum ukončenia výroby v júli 2029, ktorý uvádza BimmerPost, ukáže ako presný, BMW má stále dostatok času na vývoj jednej poslednej špeciálnej verzie G87.
Jej význam by mohol ďaleko presiahnuť bežnú modelovú aktualizáciu. Ak si nový variant zachová šesťvalcový motor a zároveň sa zameria na nízku hmotnosť a ovládateľnosť, mohol by sa stať jedným z posledných kompaktných vozidiel BMW M postavených na takejto tradičnej formule.
Zatiaľ však treba jasne oddeľovať fakty od špekulácií: ďalší variant G87 M2 uvádza interný zdroj BimmerPostu, ale BMW nepotvrdilo názov M2 CSL, pohon všetkých kolies, výkon ani prevodovku.
Informácie o budúcom modeli pochádzajú z dlhoročného interného zdroja BimmerPostu, zatiaľ čo potvrdené technické špecifikácie M2 CS a M2 M xDrive vychádzajú z oficiálnych materiálov BMW.
Ešte jeden variant G87
Používateľ BimmerPostu ynguldyn zhromažďuje informácie z únikov v rámci BMW do priebežne aktualizovaného prehľadu budúcich modelových plánov spoločnosti. Zároveň starostlivo zdôrazňuje, že tieto informácie sú neoficiálne a že nie každý uvedený model sa zaručene dostane do výroby.
V aktualizácii z augusta 2026 priamo uvádza, že prichádza ďalší variant G87 M2. Ten istý prehľad uvádza júl 2029 ako koniec výroby súčasnej M2.
To je dôležitý rozdiel oproti tvrdeniu, že BMW už potvrdilo nové M2 CSL alebo ďalšie M2 CS. Nepotvrdilo. Zatiaľ máme len náznak od interného zdroja so silnou históriou presných informácií, že je na ceste ešte jedna verzia.
M2 CS je súčasnou vlajkovou loďou
V oficiálnej ponuke BMW je M2 CS momentálne najostrejšou verziou M2. Jeho 3,0-litrový radový šesťvalec s dvoma turbodúchadlami produkuje 390 kW a 650 Nm, pričom osemstupňová prevodovka M Steptronic prenáša všetok tento výkon na zadné kolesá.
M2 CS zrýchli z 0-100 km/h za 3,8 sekundy a dosahuje elektronicky obmedzenú maximálnu rýchlosť 302 km/h. BMW v porovnaní so štandardným M2 znížilo hmotnosť približne o 30 kg, čiastočne použitím plastu vystuženého uhlíkovými vláknami na vybraných komponentoch karosérie a interiéru.
Pri uvedení na trh model stál v Nemecku €115,000. Jeho oficiálna kombinovaná spotreba paliva podľa WLTP je 10,0 l/100 km a emisie CO2 dosahujú 226 g/km.
CS preukázalo svoje tempo aj na okruhu, keď kolo na Nürburgringu Nordschleife absolvovalo za 7 minút 25,5 sekundy.
Akákoľvek následná špeciálna edícia by preto musela ponúknuť viac než len mierne zvýšenie výkonu.
Pohon všetkých kolies dáva BMW ďalšiu možnosť
V roku 2026 BMW po prvýkrát pridalo pohon všetkých kolies M xDrive do štandardného M2. Jeho 3,0-litrový radový šesťvalec produkuje 353 kW, pričom výkon sa rozdeľuje medzi prednú a zadnú nápravu podľa dostupnej priľnavosti. Aktívny diferenciál M naďalej riadi rozdeľovanie krútiaceho momentu naprieč zadnou nápravou.
M2 M xDrive má prísť na európsky trh koncom leta 2026. V Nemecku stojí €81,300, zatiaľ čo oficiálna spotreba paliva podľa WLTP je v závislosti od konfigurácie približne 10,4 l/100 km.
Príchod pohonu všetkých kolies robí špekulácie o budúcej M2 mimoriadne zaujímavými. Z technického hľadiska by BMW mohlo spojiť motor CS s výkonom 390 kW so systémom M xDrive, aby dosiahlo výrazne lepšie zrýchlenie z miesta. V súčasnosti však neexistujú spoľahlivé dôkazy, že BMW vyvíja presne takýto model.
CSL by zvolilo úplne odlišný prístup
Ďalšou možnosťou je M2 CSL. Takéto auto by prirodzenejšie zapadalo do tradičnej filozofie BMW CSL, ak by sa zameralo na zníženie hmotnosti, zlepšenie aerodynamiky a zvýšenie výkonu na okruhu, a nie iba na pridanie ďalšieho výkonu.
Súčasné M2 CS je už približne o 30 kg ľahšie než štandardné M2. Radikálnejšia verzia by mohla odstrániť ďalšiu komfortnú výbavu, vo väčšej miere využiť kompozitné materiály a prijať agresívnejšie nastavenie podvozka a aerodynamiky.
Zatiaľ však aj to zostáva špekuláciou. Pôvodná informácia BimmerPostu neoznačuje ďalší variant G87 ako CSL.
Tvrdenia o špeciálnej edícii s manuálnou prevodovkou treba vnímať s rovnakou opatrnosťou. Súčasné M2 so zadným pohonom je naďalej dostupné so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, no neexistujú žiadne potvrdené informácie o prevodovke plánovanej pre prípadný budúci špeciálny model.
G87 by mohlo svoju kariéru ukončiť veľmi výnimočne
Pozícia M2 v ponuke BMW bude v nasledujúcich rokoch čoraz zaujímavejšia. Zachováva si klasický radový šesťvalec a stále je dostupné s manuálnou prevodovkou aj pohonom zadných kolies, hoci BMW M sa vo väčšej miere posúva smerom k elektrifikácii.
Ak sa dátum ukončenia výroby v júli 2029, ktorý uvádza BimmerPost, ukáže ako presný, BMW má stále dostatok času na vývoj jednej poslednej špeciálnej verzie G87.
Jej význam by mohol ďaleko presiahnuť bežnú modelovú aktualizáciu. Ak si nový variant zachová šesťvalcový motor a zároveň sa zameria na nízku hmotnosť a ovládateľnosť, mohol by sa stať jedným z posledných kompaktných vozidiel BMW M postavených na takejto tradičnej formule.
Zatiaľ však treba jasne oddeľovať fakty od špekulácií: ďalší variant G87 M2 uvádza interný zdroj BimmerPostu, ale BMW nepotvrdilo názov M2 CSL, pohon všetkých kolies, výkon ani prevodovku.
Informácie o budúcom modeli pochádzajú z dlhoročného interného zdroja BimmerPostu, zatiaľ čo potvrdené technické špecifikácie M2 CS a M2 M xDrive vychádzajú z oficiálnych materiálov BMW.