BMW M2 prvýkrát dostáva pohon všetkých kolies a zrýchli na stovku za 3,7 sekundy
BMW M po prvý raz rozširuje rad M2 o pohon všetkých kolies M xDrive. Kompaktné kupé M si ponecháva radový šesťvalec s výkonom 353 kW, vďaka 600 Nm výrazne zlepšuje trakciu a zrýchlenie na 0 až 100 km/h stláča na 3,7 sekundy. Manuál však naďalej zostáva vyhradený verzii so zadným náhonom.
BMW M2 dostane po prvý raz pohon všetkých kolies M xDrive. V prípade tohto modelu ide o zásadný posun. Doteraz M2 predstavovala najčistejšiu podobu filozofie BMW M: kompaktné kupé, radový šesťvalec, pohon zadných kolies a možnosť manuálnej prevodovky. Nová M2 xDrive túto formulu nenahrádza. Rozširuje ju o rýchlejšie a použiteľnejšie auto na celý rok.
Technický základ zostáva známy. Prepĺňaný 3,0-litrový radový šesťvalec dosahuje 353 kW a 600 Nm, pričom výkon putuje na kolesá cez 8-stupňovú automatickú prevodovku M Steptronic. Manuál zostáva pri zadokolke M2, kde je krútiaci moment obmedzený na 550 Nm a zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 4,2 sekundy. Zadokolka s automatom má takisto 600 Nm a stovku zvládne za 4,0 sekundy.
Pohon všetkých kolies tu nefunguje ako záchranná sieť, ale ako nástroj rýchlosti.
M xDrive pracuje s nastavením preferujúcim zadnú nápravu. V bežných podmienkach systém posiela silu na zadné kolesá a prednú nápravu pripája až vo chvíli, keď zadná už nedokáže preniesť celý krútiaci moment. Active M Differential a trakčná kontrola naladená divíziou M rozdeľujú hnaciu silu medzi zadné kolesá tak, aby si M2 zachovala známu ochotu zatáčať. V menu M Setup si vodič môže zvoliť aj režim 2WD, ktorý odpojí prednú nápravu a vypne stabilizačný systém.
Výsledok vidno na číslach. BMW M2 xDrive zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy, z 0 na 200 km/h za 12,8 sekundy a z 80 na 120 km/h za 3,7 sekundy. Elektronický obmedzovač drží maximálnu rýchlosť na 250 km/h, balík M Driver’s Package ju posúva na 285 km/h.
M Ignite prináša pretekársku techniku do sériového auta.
Najzaujímavejšou novinkou na motore nie je systém pohonu všetkých kolies, ale BMW M Ignite. Ide o zapaľovací systém s predspaľovacou komorou, ktorý BMW začne montovať do svojich radových šesťvalcov M od polovice tohto roka. Riešenie pochádza z motoristického športu a podľa BMW znižuje spotrebu paliva pri vysokom zaťažení, zároveň pomáha plniť normu EU7.
Pre Európu je to podstatné. Oficiálna spotreba M2 xDrive podľa WLTP je 10,4 až 10,3 l/100 km, emisie CO2 dosahujú 235 až 233 g/km, čo model stále radí do triedy G. Z daňového pohľadu to nie je jednoduché auto, no pri okruhových dňoch a rýchlych presunoch po nemeckých diaľniciach môže nižšia spotreba pri vysokej záťaži priniesť reálnu výhodu, dlhšie jazdy na jednu nádrž a menšie tepelné zaťaženie.
M2 xDrive sa tlačí na územie M4.
M2 xDrive je teraz menšou a lacnejšou vstupenkou do sveta šesťvalcových BMW M s pohonom všetkých kolies. Porovnanie s M4 Competition xDrive ukazuje, ako blízko sa kompaktná M2 dostala: M4 ponúka 390 kW a 650 Nm a z 0 na 100 km/h zrýchli za 3,5 sekundy. M2 xDrive zaostáva len o 0,2 sekundy.
V rovnakej triede kompaktných výkonných áut ponúka Audi RS 3 výkon 294 kW a 500 Nm a stovku dosiahne za 3,8 sekundy. M2 xDrive ho prekonáva v surovom výkone aj akcelerácii, hoci Audi si zachováva výhodu praktickejšej karosérie a jedinečného charakteru päťvalca.
Globálna úloha M2 xDrive je väčšia než len jedna nová verzia.
BMW tvrdí, že M2 bola v roku 2025 najpredávanejším vysokovýkonným modelom značky. To vysvetľuje, prečo BMW neriskuje zánik manuálnej zadokolky, ale rad radšej rozširuje. M2 teraz musí osloviť puristu, ktorý chce mechanické prepojenie s autom, aj zákazníka, ktorý chce ten istý motor s rýchlejším štartom, lepšou použiteľnosťou v zime a väčšou rezervou trakcie.
BMW spustí výrobu M2 xDrive vo svojom závode San Luis Potosí v Mexiku v auguste 2026. BMW uvádza ako kľúčové trhy Spojené štáty, Nemecko a Čínu. Táto trojica stratégiu modelu vysvetľuje presne: v Amerike rozhodujú akcelerácia a cena, v Nemecku diaľnica Autobahn a silná kultúra M, v Číne zas prémiový znak, novosť a technologický status.
BMW M2 xDrive používa prepĺňaný 3,0-litrový radový šesťvalec s výkonom 353 kW a 600 Nm.
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 3,7 sekundy, z 0 na 200 km/h 12,8 sekundy a maximálna rýchlosť je 250 km/h, respektíve 285 km/h s balíkom M Driver’s Package.
M xDrive pracuje s nastavením preferujúcim zadnú nápravu a umožňuje režim 2WD s vypnutou stabilizáciou.
Manuálna prevodovka zostáva exkluzívne pre M2 so zadným náhonom, zatiaľ čo xDrive sa spája výhradne s 8-stupňovým automatom M Steptronic.
Spotreba podľa WLTP je 10,4 až 10,3 l/100 km a emisie CO2 dosahujú 235 až 233 g/km.
BMW M2 mení svoju základnú receptúru, no zachováva si charakter pohonu zadných kolies. BMW M2 dostane po prvý raz pohon všetkých kolies M xDrive. V prípade tohto modelu ide o zásadný posun. Doteraz M2 predstavovala najčistejšiu podobu filozofie BMW M: kompaktné kupé, radový šesťvalec, pohon zadných kolies a možnosť manuálnej prevodovky. Nová M2 xDrive túto formulu nenahrádza. Rozširuje ju o rýchlejšie a použiteľnejšie auto na celý rok. Technický základ zostáva známy. Prepĺňaný 3,0-litrový radový šesťvalec dosahuje 353 kW a 600 Nm, pričom výkon putuje na kolesá cez 8-stupňovú automatickú prevodovku M Steptronic. Manuál zostáva pri zadokolke M2, kde je krútiaci moment obmedzený na 550 Nm a zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 4,2 sekundy. Zadokolka s automatom má takisto 600 Nm a stovku zvládne za 4,0 sekundy. Pohon všetkých kolies tu nefunguje ako záchranná sieť, ale ako nástroj rýchlosti. M xDrive pracuje s nastavením preferujúcim zadnú nápravu. V bežných podmienkach systém posiela silu na zadné kolesá a prednú nápravu pripája až vo chvíli, keď zadná už nedokáže preniesť celý krútiaci moment. Active M Differential a trakčná kontrola naladená divíziou M rozdeľujú hnaciu silu medzi zadné kolesá tak, aby si M2 zachovala známu ochotu zatáčať. V menu M Setup si vodič môže zvoliť aj režim 2WD, ktorý odpojí prednú nápravu a vypne stabilizačný systém. Výsledok vidno na číslach. BMW M2 xDrive zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy, z 0 na 200 km/h za 12,8 sekundy a z 80 na 120 km/h za 3,7 sekundy. Elektronický obmedzovač drží maximálnu rýchlosť na 250 km/h, balík M Driver’s Package ju posúva na 285 km/h. M Ignite prináša pretekársku techniku do sériového auta. Najzaujímavejšou novinkou na motore nie je systém pohonu všetkých kolies, ale BMW M Ignite. Ide o zapaľovací systém s predspaľovacou komorou, ktorý BMW začne montovať do svojich radových šesťvalcov M od polovice tohto roka. Riešenie pochádza z motoristického športu a podľa BMW znižuje spotrebu paliva pri vysokom zaťažení, zároveň pomáha plniť normu EU7. Pre Európu je to podstatné. Oficiálna spotreba M2 xDrive podľa WLTP je 10,4 až 10,3 l/100 km, emisie CO2 dosahujú 235 až 233 g/km, čo model stále radí do triedy G. Z daňového pohľadu to nie je jednoduché auto, no pri okruhových dňoch a rýchlych presunoch po nemeckých diaľniciach môže nižšia spotreba pri vysokej záťaži priniesť reálnu výhodu, dlhšie jazdy na jednu nádrž a menšie tepelné zaťaženie. M2 xDrive sa tlačí na územie M4. M2 xDrive je teraz menšou a lacnejšou vstupenkou do sveta šesťvalcových BMW M s pohonom všetkých kolies. Porovnanie s M4 Competition xDrive ukazuje, ako blízko sa kompaktná M2 dostala: M4 ponúka 390 kW a 650 Nm a z 0 na 100 km/h zrýchli za 3,5 sekundy. M2 xDrive zaostáva len o 0,2 sekundy. V rovnakej triede kompaktných výkonných áut ponúka Audi RS 3 výkon 294 kW a 500 Nm a stovku dosiahne za 3,8 sekundy. M2 xDrive ho prekonáva v surovom výkone aj akcelerácii, hoci Audi si zachováva výhodu praktickejšej karosérie a jedinečného charakteru päťvalca. Globálna úloha M2 xDrive je väčšia než len jedna nová verzia. BMW tvrdí, že M2 bola v roku 2025 najpredávanejším vysokovýkonným modelom značky. To vysvetľuje, prečo BMW neriskuje zánik manuálnej zadokolky, ale rad radšej rozširuje. M2 teraz musí osloviť puristu, ktorý chce mechanické prepojenie s autom, aj zákazníka, ktorý chce ten istý motor s rýchlejším štartom, lepšou použiteľnosťou v zime a väčšou rezervou trakcie. BMW spustí výrobu M2 xDrive vo svojom závode San Luis Potosí v Mexiku v auguste 2026. BMW uvádza ako kľúčové trhy Spojené štáty, Nemecko a Čínu. Táto trojica stratégiu modelu vysvetľuje presne: v Amerike rozhodujú akcelerácia a cena, v Nemecku diaľnica Autobahn a silná kultúra M, v Číne zas prémiový znak, novosť a technologický status. BMW M2 xDrive používa prepĺňaný 3,0-litrový radový šesťvalec s výkonom 353 kW a 600 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 3,7 sekundy, z 0 na 200 km/h 12,8 sekundy a maximálna rýchlosť je 250 km/h, respektíve 285 km/h s balíkom M Driver’s Package. M xDrive pracuje s nastavením preferujúcim zadnú nápravu a umožňuje režim 2WD s vypnutou stabilizáciou. Manuálna prevodovka zostáva exkluzívne pre M2 so zadným náhonom, zatiaľ čo xDrive sa spája výhradne s 8-stupňovým automatom M Steptronic. Spotreba podľa WLTP je 10,4 až 10,3 l/100 km a emisie CO2 dosahujú 235 až 233 g/km.