BMW M2, üretim sona ermeden önce bir hardcore versiyon daha alabilir
Mevcut G87 nesli BMW M2, M2 CS ile geliştirme sürecinin sonuna ulaşmamış olabilir. BMW’nin gelecek model planlarını yıllardır takip eden bir BimmerPost kaynağına göre G87’nin Temmuz 2029’a kadar üretimde kalması ve bu tarihten önce ürün gamına başka bir varyantın katılması bekleniyor. Ancak BMW, ne adını ne de teknik özelliklerini resmen doğruladı.
Bir G87 varyantı daha
BimmerPost kullanıcısı ynguldyn, BMW içindeki sızıntılardan elde edilen bilgileri şirketin gelecek model planlarına dair sürekli güncellenen bir genel bakışta derliyor. Ayrıca bilgilerin resmi olmadığını ve listelenen her modelin üretime ulaşacağının garanti edilmediğini vurgulamaya özen gösteriyor.
Ağustos 2026 güncellemesinde, başka bir G87 M2 varyantının geleceğini doğrudan belirtiyor. Aynı genel bakış, mevcut M2 için üretimin sona ereceği tarih olarak Temmuz 2029'u listeliyor.
Bu, BMW’nin yeni bir M2 CSL veya başka bir M2 CS’yi zaten doğruladığını iddia etmekten önemli ölçüde farklıdır. Doğrulamadı. Şimdilik elimizde, güçlü bir geçmişe sahip içeriden bir kaynağın bir versiyon daha yolda olduğuna dair ipucu bulunuyor.
M2 CS mevcut amiral gemisi
BMW’nin resmi ürün gamında M2 CS, şu anda M2’nin en keskin versiyonu. 3,0 litrelik çift turbolu sıralı altı silindirli motoru 390 kW ve 650 Nm üretiyor; sekiz ileri M Steptronic şanzıman tüm bu gücü arka tekerleklere gönderiyor.
M2 CS, 0-100 km/s hızlanmasını 3,8 saniyede tamamlıyor ve elektronik olarak sınırlandırılmış 302 km/s azami hıza ulaşıyor. BMW, seçili gövde ve iç mekân bileşenlerinde karbon fiber takviyeli plastik kullanımı sayesinde kısmen standart M2’ye kıyasla yaklaşık 30 kg ağırlık azalttı.
Model, satışa sunulduğunda Almanya’da €115.000 fiyat etiketine sahipti. Resmi WLTP birleşik yakıt tüketimi 10,0 l/100 km, CO2 emisyonu ise 226 g/km.
CS, Nürburgring Nordschleife’de bir turu 7 dakika 25,5 saniyede tamamlayarak pistteki hızını da kanıtladı.
Bu nedenle sonraki herhangi bir özel versiyonun, mütevazı bir güç artışından fazlasını sunması gerekir.
Dört tekerlekten çekiş BMW’ye başka bir seçenek sunuyor
BMW, 2026’da standart M2’ye ilk kez M xDrive dört tekerlekten çekiş sistemini ekledi. 3,0 litrelik sıralı altı silindirli motoru 353 kW üretiyor; güç, mevcut tutunmaya göre ön ve arka akslar arasında dağıtılıyor. Active M Differential, arka aks boyunca tork dağıtımını yönetmeyi sürdürüyor.
M2 M xDrive’ın 2026 yaz sonlarında Avrupa pazarına ulaşması planlanıyor. Almanya’da €81.300 fiyatla sunulurken, resmi WLTP yakıt tüketimi yapılandırmaya bağlı olarak yaklaşık 10,4 l/100 km seviyesinde.
Dört tekerlekten çekişin gelmesi, gelecekteki bir M2 etrafındaki spekülasyonları özellikle ilginç hâle getiriyor. Teknik açıdan BMW, çok daha güçlü durarak kalkış hızlanması sunmak için CS’nin 390 kW’lık motorunu M xDrive sistemiyle birleştirebilir. Ancak şu anda BMW’nin tam olarak böyle bir model geliştirdiğine dair güvenilir kanıt bulunmuyor.
Bir CSL çok farklı bir yaklaşım benimserdi
Bir diğer olasılık da M2 CSL. Böyle bir otomobil, odak noktasının yalnızca daha fazla güç eklemek yerine ağırlığı azaltmak, aerodinamiği iyileştirmek ve pist performansını keskinleştirmek olması hâlinde BMW’nin geleneksel CSL felsefesine daha doğal biçimde uyacaktır.
Mevcut M2 CS, standart M2’den zaten yaklaşık 30 kg daha hafif. Daha radikal bir versiyon, daha fazla konfor ekipmanından vazgeçebilir, kompozit malzemeleri daha yaygın kullanabilir ve daha agresif süspansiyon ile aerodinamik ayarları benimseyebilir.
Şimdilik bu da spekülasyon olarak kalıyor. Orijinal BimmerPost bilgisi, sonraki G87 varyantını bir CSL olarak tanımlamıyor.
Manuel şanzımanlı bir özel versiyona dair iddialara da aynı temkinle yaklaşılmalı. Mevcut arkadan itişli M2 hâlâ altı ileri manuel şanzımanla sunuluyor, ancak gelecekteki herhangi bir özel model için planlanan şanzımana dair doğrulanmış bilgi yok.
G87 kariyerini çok özel bir notla sonlandırabilir
M2’nin BMW ürün gamındaki konumu, önümüzdeki birkaç yıl içinde giderek daha ilgi çekici hâle gelecek. BMW M daha genel olarak elektrifikasyona yönelirken bile, klasik sıralı altı silindirli motorunu koruyor ve hâlâ hem manuel şanzıman hem de arkadan itişle sunuluyor.
BimmerPost’un Temmuz 2029 üretim bitiş tarihi doğru çıkarsa, BMW’nin G87’nin son bir özel versiyonunu geliştirmek için hâlâ bolca zamanı var.
Önemi sıradan bir model güncellemesinin çok ötesine uzanabilir. Yeni varyant, düşük ağırlık ve yol tutuşuna odaklanırken altı silindirli motoru korursa, böylesine geleneksel bir formül etrafında inşa edilen son kompakt BMW M otomobillerinden biri olabilir.
Ancak şimdilik gerçekler ve spekülasyonlar açıkça birbirinden ayrılmalı: başka bir G87 M2 varyantı, bir BimmerPost içeriden kaynağı tarafından bildiriliyor, fakat BMW M2 CSL adını, dört tekerlekten çekişi, güç çıkışını veya şanzımanı doğrulamadı.
Gelecekteki modele ilişkin bilgiler BimmerPost’un uzun süredir faaliyet gösteren içeriden kaynağından gelirken, M2 CS ve M2 M xDrive için doğrulanmış teknik özellikler BMW’nin resmi materyallerinden alınmıştır.
Bir G87 varyantı daha
BimmerPost kullanıcısı ynguldyn, BMW içindeki sızıntılardan elde edilen bilgileri şirketin gelecek model planlarına dair sürekli güncellenen bir genel bakışta derliyor. Ayrıca bilgilerin resmi olmadığını ve listelenen her modelin üretime ulaşacağının garanti edilmediğini vurgulamaya özen gösteriyor.
Ağustos 2026 güncellemesinde, başka bir G87 M2 varyantının geleceğini doğrudan belirtiyor. Aynı genel bakış, mevcut M2 için üretimin sona ereceği tarih olarak Temmuz 2029'u listeliyor.
Bu, BMW’nin yeni bir M2 CSL veya başka bir M2 CS’yi zaten doğruladığını iddia etmekten önemli ölçüde farklıdır. Doğrulamadı. Şimdilik elimizde, güçlü bir geçmişe sahip içeriden bir kaynağın bir versiyon daha yolda olduğuna dair ipucu bulunuyor.
M2 CS mevcut amiral gemisi
BMW’nin resmi ürün gamında M2 CS, şu anda M2’nin en keskin versiyonu. 3,0 litrelik çift turbolu sıralı altı silindirli motoru 390 kW ve 650 Nm üretiyor; sekiz ileri M Steptronic şanzıman tüm bu gücü arka tekerleklere gönderiyor.
M2 CS, 0-100 km/s hızlanmasını 3,8 saniyede tamamlıyor ve elektronik olarak sınırlandırılmış 302 km/s azami hıza ulaşıyor. BMW, seçili gövde ve iç mekân bileşenlerinde karbon fiber takviyeli plastik kullanımı sayesinde kısmen standart M2’ye kıyasla yaklaşık 30 kg ağırlık azalttı.
Model, satışa sunulduğunda Almanya’da €115.000 fiyat etiketine sahipti. Resmi WLTP birleşik yakıt tüketimi 10,0 l/100 km, CO2 emisyonu ise 226 g/km.
CS, Nürburgring Nordschleife’de bir turu 7 dakika 25,5 saniyede tamamlayarak pistteki hızını da kanıtladı.
Bu nedenle sonraki herhangi bir özel versiyonun, mütevazı bir güç artışından fazlasını sunması gerekir.
Dört tekerlekten çekiş BMW’ye başka bir seçenek sunuyor
BMW, 2026’da standart M2’ye ilk kez M xDrive dört tekerlekten çekiş sistemini ekledi. 3,0 litrelik sıralı altı silindirli motoru 353 kW üretiyor; güç, mevcut tutunmaya göre ön ve arka akslar arasında dağıtılıyor. Active M Differential, arka aks boyunca tork dağıtımını yönetmeyi sürdürüyor.
M2 M xDrive’ın 2026 yaz sonlarında Avrupa pazarına ulaşması planlanıyor. Almanya’da €81.300 fiyatla sunulurken, resmi WLTP yakıt tüketimi yapılandırmaya bağlı olarak yaklaşık 10,4 l/100 km seviyesinde.
Dört tekerlekten çekişin gelmesi, gelecekteki bir M2 etrafındaki spekülasyonları özellikle ilginç hâle getiriyor. Teknik açıdan BMW, çok daha güçlü durarak kalkış hızlanması sunmak için CS’nin 390 kW’lık motorunu M xDrive sistemiyle birleştirebilir. Ancak şu anda BMW’nin tam olarak böyle bir model geliştirdiğine dair güvenilir kanıt bulunmuyor.
Bir CSL çok farklı bir yaklaşım benimserdi
Bir diğer olasılık da M2 CSL. Böyle bir otomobil, odak noktasının yalnızca daha fazla güç eklemek yerine ağırlığı azaltmak, aerodinamiği iyileştirmek ve pist performansını keskinleştirmek olması hâlinde BMW’nin geleneksel CSL felsefesine daha doğal biçimde uyacaktır.
Mevcut M2 CS, standart M2’den zaten yaklaşık 30 kg daha hafif. Daha radikal bir versiyon, daha fazla konfor ekipmanından vazgeçebilir, kompozit malzemeleri daha yaygın kullanabilir ve daha agresif süspansiyon ile aerodinamik ayarları benimseyebilir.
Şimdilik bu da spekülasyon olarak kalıyor. Orijinal BimmerPost bilgisi, sonraki G87 varyantını bir CSL olarak tanımlamıyor.
Manuel şanzımanlı bir özel versiyona dair iddialara da aynı temkinle yaklaşılmalı. Mevcut arkadan itişli M2 hâlâ altı ileri manuel şanzımanla sunuluyor, ancak gelecekteki herhangi bir özel model için planlanan şanzımana dair doğrulanmış bilgi yok.
G87 kariyerini çok özel bir notla sonlandırabilir
M2’nin BMW ürün gamındaki konumu, önümüzdeki birkaç yıl içinde giderek daha ilgi çekici hâle gelecek. BMW M daha genel olarak elektrifikasyona yönelirken bile, klasik sıralı altı silindirli motorunu koruyor ve hâlâ hem manuel şanzıman hem de arkadan itişle sunuluyor.
BimmerPost’un Temmuz 2029 üretim bitiş tarihi doğru çıkarsa, BMW’nin G87’nin son bir özel versiyonunu geliştirmek için hâlâ bolca zamanı var.
Önemi sıradan bir model güncellemesinin çok ötesine uzanabilir. Yeni varyant, düşük ağırlık ve yol tutuşuna odaklanırken altı silindirli motoru korursa, böylesine geleneksel bir formül etrafında inşa edilen son kompakt BMW M otomobillerinden biri olabilir.
Ancak şimdilik gerçekler ve spekülasyonlar açıkça birbirinden ayrılmalı: başka bir G87 M2 varyantı, bir BimmerPost içeriden kaynağı tarafından bildiriliyor, fakat BMW M2 CSL adını, dört tekerlekten çekişi, güç çıkışını veya şanzımanı doğrulamadı.
Gelecekteki modele ilişkin bilgiler BimmerPost’un uzun süredir faaliyet gösteren içeriden kaynağından gelirken, M2 CS ve M2 M xDrive için doğrulanmış teknik özellikler BMW’nin resmi materyallerinden alınmıştır.